Keşeru dă semne de viaţă: Gloria Buzău-UTA 1-3 în Cupa României

UTA a învins astăzi cu 3-1 divizionara secundă Gloria Buzău, într-un meci contând pentru etapa a II-a din grupele Cupei României. Este prima victorie a lui Laszlo Balint după revenirea la conducerea tehnică a Bătrânei Doamne.

Partida a început la ora 14, s-a desfăşurat la Buzău şi a fost transmisă în direct de frf.tv.

De remarcat că două dintre cele trei goluri ale UTA-ei au fost marcate de Claudiu Keşeru, atacantul care dă astfel semne de viaţă, după o perioadă proastă. Fostul atacant al Stelei şi al Naţionalei a deschis scorul încă din minutul 1, când a primit  o centrare din partea lui Jobello şi a fructificat frumos din centrul careului advers. În minutul 16, Gloria Buzău avea să egaleze prin Ariel Lopez, dar în minutul 24 Keşeru aduce din nou UTA în avantaj.

Jobello stabileşte scorul final în minutul 66 din lovitură de la 11 metri. Asta, în condiţiile în care puştiul Rareş Pop a fost faultat în careu de Neicuţescu.

Cu 4 puncte acumulate, UTA urcă pe locul al doilea din Grupa B.