UTA debutează cu dreptul în Liga I: 1-1, acasă la Viitorul lui Hagi / UPDATE: Ce a declarat antrenorul Balint imediat după fluierul final

UTA debutează cu dreptul pe prima scenă fotbalistică a țării, acasă la campioana din 2017, FC Viitorul. După un meci în care a jucat de la egal la egal cu echipa patonată de Gheorghe Hagi, Bătrâna Doamnă obține primul punct în Liga I, scorul final, 1-1, fiind stabilit în prima repriză.

Update 1 Ce a declarat antrenorul Balint imediat după fluierul final

,,Îmi felicit băieții! În ciuda multelor probleme avute astăzi  împotriva unui adversar foarte bun, am reușit să câștigăm un punct. Viitorul, din punct de vedere al posesiei, a impus ritmul jocului, dar noi am răspuns printr-o organizare defensivă foarte bună. Într-un timp destul de scurt, am reglat anumite probleme și am integrat câțiva jucători noi în sistemul gândit de noi. Necesită timp să definești toate principiile atunci când faci schimbări în efectiv, dar băieții au avut o atitudine admirabilă și e foarte important că am obținut un punct în această deplasare. Gândurile noastre se îndreaptă spre următorul meci, unul dificil și important pentru toată suflarea fotbalistică arădeană, pentru că inaugurăm noul stadion. Apoi se întrerupe campionatul și sper să apucăm atunci să ne reglăm la toate capitolele”, a declarat Laszlo Balint la finalul jocului, scrie uta-arad.ro.

Dacă în minutul 43, gazdele deschid scorul în urma unei lovituri de la 11 metri transformate impecabil de căpitanul Gabriel Iancu, în urma unui fault făcut mult prea ușor de Albu asupra lui Bodișteanu, un minut mai târziu arădenii egalează prin Buhăcianu, care înscrie în urma unei centrări primite de la același Albu. De altfel, răspunsul dat de UTA a venit atât de rapid încât jucătorii de la Viitorul nici nu au știut ce i-a lovit.

În cele ce urmează vă prezentăm echipele de start:

Viitorul: Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiiță, De Nooijer - Artean, Matei (Ciobanu), Bodișteanu (Satue) - Iancu, Munteanu (Ganea), Mățan. Pe bancă: Cabuz - Casap, Georgescu, Căpușă, Dulca, Satue, Ganea, Ciobanu, Chițu. Antrenor: Ruben Alfonso de la Barrera Fernandez.

UTA: Moldovan – Tomozei (Simo), Benga, Ilie, Bustea – Tescan (Ursu), Roșu (Melinte), Albu, Buhăcianu – Ioniță (Rus), Hora (Morar). Pe bancă: Iacob - Da Silva, Melinte, Simo, Morar, Rus, Rusu, Vulturar, Ursu. Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Marcel Bîrsan - Bogdan Gheorghe (ambii București), Ferencz Tunyogi (Zalău). Rezervă: Adrian Cojocaru (București). Observatori: Paul Cazan (București), Alexandru Deaconu (București).