EURO 2016: A fost stabilită prima finalistă: Portugalia - Ţara Galilor 2-0

Portughezii nu au bătut pe nimeni până aseară în timpul regulamentar la EURO. Dar nici nu a pierdut cu nimeni. Nu au strălucit, dar lusitanii şi-au văzut de treabă, şi cu inteligenţă şi puţin noroc sunt în finală. După un meci în care revelaţia Ţara Galilor a părut un adversar prea mic pentru Ronaldo&Co. O Portugalie care s-a trezit la timp, şi care pare că prinde vârful de formă exact când trebuie.

Galezii au fost ţinut la respect în prima parte, când Ronaldo a încercat golul din multe poziţii, el fiind secundat de Joao Mario. La 5 minute de la reluare Joao Mario bate scurt un corner, Raphael Guerreiro centrează excelent din prima, iar starul Realului se înalţă şi-l învinge cu capul pe Hennessey! 1-0 Portugalia, Ronaldo ajunge la trei goluri la acest EURO. Trec 3 minute şi Portugalia ucide: Ronaldo şutează cu dreptul de la distanţă, execuţia e slabă, dar Nani se interpune pe traiectorie şi deviază balonul în aşa fel încât să-l păcălească pe Hennessey. Galezii resimt şocul, iar Nani, Joao Maria sau Danilo trec pe lângă golul 3. Bale are ultimul cuvânt, şutul său fiind respins de zidul lusitan.

Portugalia se califică în finala de la Paris, după un joc consistent, unde va juca împotriva câştigătoarei dintre Germania şi Franţa, meci care va avea loc azi.