EURO 2016: Cum să te califici în semifinale fără strălucire? Simplu: Portugalia – Polonia 5-3

Cu prestaţii modeste în grupă, şi calificată fără victorie în 3 partide, apoi cu gol în ultimele secunde ale prelungirilor cu Croaţia, şi acum cu penalty-uri împotriva Poloniei, cum-necum, Portugalia lui Ronaldo e în semifinale la EURO 2016. După 2 minute de la startul jocului Lewandowski înscrie la primul şut pe poartă al meciului şi la primul său şut pe poartă la acest turneu final. Atacantul finalizează o centrare perfectă a lui Grosicki, totul după o fază la care Cedric a greşit grav. Polonezii continuă să domine, iar pe acest fond lusitanii dau lovitura: Renato Sanches combină din prima cu Nani, trage cu stângul, iar mingea uşor deviată de Krychowiak îl învinge pe Fabianski! În partea secundă Ronaldo încearcă din toate poziţiile, dar nu are soluţiile necesare pentru gol. Prelugirile nu aduc nimic nou, şi după un joc destul de sărac în ocazii, se trece la penalty-uri.

Dintre portughezi marchează rând pe rând: Ronaldo, Sanches, Moutinho, Nani şi Quaresma cel decisiv. La polonezi au marcat: Lewandowski, Milik şi Glik, în timp ce Blaszczykowski ratează. Portugalia merge în semifinale fără să aibă vreo victorie după timp regulamentar la acest EURO.

Polonia: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 98) , Grosicki (Kaputska 82) - Milik, Lewandowski

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Eliseu - W. Carvalho (Danilo 96) - J. Mario (Quaresma 81), R. Sanches, A. Silva (Moutinho 74) - Nani, Cr. Ronaldo