EURO 2016, primele jocuri din optimi: Autogol pentru galezi, penalty-uri pentru polonezi şi prelungiri pentru lusitani

Elveţia - Polonia 1-1, 4-5 după penalty-uri(Shaqiri 81 / Blaszczykowski 39)

Din primele minute polonezii s-au aruncat în atac, iar golul a venit firesc: Grosicki poartă o acţiune, are noroc şi rămâne cu mingea la picior, pasează mai departe, Milik are inspiraţia de a lăsa balonul să treacă, iar Kuba Blaszczykowski finalizează calm, cu dreptul, pe sub Sommer. Elveţienii se trezesc greu şi la acest scor, polonezii având cele mai mari ocazii. Elveţia auruncă în joc Tot ce are ofensiv, iar cu 5 minute înainte de final Fundaşii polonezi au respins o centrare a lui Ricardo Rodriguez, mingea a ajuns la Shaqiri, iar mijlocaşul lui Stoke înscrie ceea ce va rămâne, probabil, golul turneului. Foarfecă de la 16 metri, cu stângul, în plasa laterală şi tabela arată 1-1. Prelugirile nu aduc decât o singură ocazie, una imensă pentru elveţieni, şis e ajunge la penaltyu-ri, Acolo unde ratează un singur jucător: Xhaka! Iar Polonia e în primele 8 la acest EURO!

Elveţia: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djorou, Rodriguez - Behrami (Fernandes 77), Xhaka - Shaqiri, Dzemaili (Embolo 58), Mehmedi (Derdiyok 70) - Seferovic

Polonia: Fabianski - Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrzejczyc - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 101), Grosicki (Peszko 104) - Milik, Lewandowski

...........................................................
Ţara Galilor - Irlanda de Nord 1-0 (McAuley aut. 75)

Stil britanic pur, cu nord-irlandezii aşezaţi pe 2 rnduri, în aşteptarea atacurilor galeze, o naţională un pic mai tehnică. Ocaziile importante au aparţinut galezilor, care au încercat să închidă jocul din toate poziţiile. Până la urmă totul s-a decis după un autogol: mingea ajunge de la Ramsey la Bale, starul Realului centrează din stânga, McAuley intervine nefericit şi trimite în proprie poartă. Meci modest încheiat cu victoria echipei mai solide.

Ţara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley (J. Williams 63), Ramsey - Bale, Vokes (Robson-Kanu 55)

Irlanda de Nord: McGovern - Hughes, McAuley (Magennis 84), Cathcart, J. Evans - C. Evans - Ward (Washington 69), Norwood (McGinn 79), Davis, Dallas - Lafferty

.............................................................
Croaţia - Portugalia 0-1 (Quaresma 117)

Prima zi a optimilor la EURO avea să se încheie tot cu un joc neaşteptat de slab. Şi pentru că Portugalia şi Croaţia nu au vurt să rişte calificarea în sferturi. Primă repriză fără ocazii importante, chiar plictisitoare. În partea a doua croaţii par un pic mai decişi, dar făr efect pe tabelă. Portughezii solicită penalty la Nani, însă li se refuză acest lucru. Finalul celor 90 de minte, interval în care nu s-a tras nici un şut pe poartă. Tribunele fac spectacol, Vida trimite peste poarta portugheză din cţiva metri. Când totul ărea că duce la penalty-uri, în minutul 117  Cedric rezolvă o fază grea după o centrare a lui Perisic, acelaşi Perisic ratează cu capul, iar Portugalia pleacă pe contraatac. Nani şutează cu şpiţul, complet greşit, mingea ajunge la Ronaldo, aflat singur cu portarul, acesta trage în Subasic, dar mingea ajunge la Quaresma, care înscrie din doi metri, cu poarta goală. Vida ratează incredibil în minutul 120+1  şi Ronaldo e în sferturi după un meci în care nu s-a tras niciun şut pe poartă timp de 116 minute.

Croaţia: Subasic - Srna, Corluka (Kramaric 120), Vida, Strinic - Modric, Badelj - Brozovic, Rakitic (Pjaca 110), Perisic - Mandzukic (Kalinic 88)

Portugalia: Rui Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - W. Carvalho, A. Gomes (R. Sanches 50), Adrien Silva (Danilo 108) - Joao Mário (Quaresma 87) - Nani, Ronaldo