Departe de aşteptări: Dunărea Călăraşi - UTA 3-1

UTA a ratat startul în barajul pentru prima ligă. Azi, la Călăraşi, în prima manşă a barajului arădenii au cedat cu un scor care nu e un dezastru, în perspectiva revanşei de sâmbătă. Însă unele lucruri trebuie schimbate...

Doar 4 minute au trecut de la start şi gazdele aud eschis scorul prin Alexandru, cu capul din 9 metri. Călăraşiul a continua să şarjeze ofensiv, iar acelaşi Alexandru, apoi Alami cu un şut în bară, Stoica cu poarta goală (!) şi din nou Alexandru au ratat desprinderea. Arădenii au părut incapabili să reacţioneze, până în minutul 42: Man a pasat în adâcime, Strătilă sprintează de la 40 de metri, ajunge la minge, îl driblează și pe Lungu și trimite din unghi în plasă, 1-1! Foc de paie, pentru că în prelungirile primei reprize Alexandru a mai pus o dată capul pentru reuşita de 2-1.

Lucrurile nu s-au schimbat nici după pauză. "Bestia-nera", numindu-l aici pe Alexandru, a continuat să macine defensiva arădeană, ratând şanse bune. La fel şi colegul său Popescu, în 2 rânduri, sau Kanda. Abia în minutul 70 Botiş iroseşte o bună şansă pentru UTA. Finalul pare al arădenilor, care domină însă steril. Mai mult, în minutul 81 Kanda scapă la 17 metri şi cu un lob perfect închide meciul, 3-1. Stoica are golul 4 în gheată, dar şutul său nimereşte bara.

Final trist pentru UTA, cu un Călăraşi pozitiv, şi care pare că are calitatea de a se duela cu Voluntariul în turul II al barajului. Rămâne de văzut ce poate schimba Roland Nagy până sâmbătă, pentru a putea răsturna o situaţie care nu e deloc roză. Deoarece azi UTA a fost sub aşteptări. Însă indiferent de deznodământul final, cu toate neajunsurile UTA a ajuns până aici. Mai are nevoie de o minune...

UTA: Miron - Covaci, Manea, Botiş, Burlă - Strătilă (Rus), Chindriş, Tănase (Jorza), Copil (Petre) - Man, Curtuiuş.