Bătrâna Doamnă debutează în play-out cu o VICTORIE pe TEREN PROPRIU: UTA-Viitorul 1-0

UTA debutează în play-out cu o victorie pe teren propriu, a treia din acest campionat, reuşind să se impună cu 1-0 în faţa formaţiei patronate de Gică Hagi. Golul victoriei a fost marcat în repriza secundă de Ioan Hora, care aduce cele trei puncte în zestrea Bătrânei Doamne, echipă ce se plasează astfel, temporar ce-i drept, pe prima poziţie a clasamentului din play-out.

Încă de la debutul partidei UTA a dat dovadă că îşi onorează blazonul şi că îşi doreşte să obţină a treia victorie acasă. În minutul 6, Adrian Petre are o ocazie bună să deschidă scorul, dar unul dintre fundaşii Viitorului intervine la timp. Arădenii au însă parte de o veste proastă, portarul Florin Iacob accidentându-se, astfel încât Laszlo Balint se vede nevoit să-l înlocuiască în minutul 17 cu Balauru. Până la pauză, ambele echipe mai au câteva ocazii, însă nici una nu reuşeşte să concretizeze.

Repriza secundă începe cu o nouă ocazie în dreptul UTA-ei, Hora trăgând peste poartă din apropierea careului în minutul 53. Zece minute mai târziu nu avea însă să mai rateze, reuşind să introducă în plasă o minge primită de la Albu, pentru ca în minutul 64, Denis Rusu să fie la un pas de 2-0. Portarul Cojocaru reuşeşte însă să respingă şi tabela rămâne neschimbată până la finalul meciului.

Dar haideţi să vedem acum care a fost componenţa echipelor trimise pe teren de Laszlo Balint şi Cătălin Anghel.

UTA: Iacob (Balauru) - Tomozei, Erico, Ilie, Simo – Roger (Roger), Albu, Vorobjovas, Rusu (Miculescu) – Petre (Antal), Hora (Rus). Rezerve: Balauru - Melinte, Bustea, Roşu, Antal, Miculescu, Buhăcianu, Rus, Voinea.

Viitorul: Cojocaru – Dussaut (Pitu - Andronache), Mladen, Dobrosavlevici – Matei (Babunski), Grameni, Ciobanu - Joalisson, Tsoumou, Grădinaru. Pe bancă: Căbuz - Pedroso, Babunski, Buta, Pitu, Dănuleasa, Grosu, Andronache, Haită.

În ceea ce-i priveşte pe arbitri, aceştia au fost: Iulian Călin - Daniel Mitruţi, Adrian Popescu şi Rareş Vidican (rezervă), observatori fiind: Viorel Ilinca şi Laszlo Sajtos.