Vremea Romania, Arad -6°C

Stiri Arad

Turiști bogați cu mintea bolnavă: Italia deschide o anchetă oficială privind crimele făcute de amatorii de senzații tari în timpul asediului orașului Sarajevo

Să nu ucizi pentru bani, să nu ucizi din motive politice, religioase sau de altă natură, care i-au făcut pe oameni să ia viața semenilor de mii de ani, ci să ucizi pur și simplu de plăcere și în plus să și plătești sume consistente pentru acest lucru, acestea este definiția unui criminal de cea mai joasă speță, cu mintea bolnavă. Să trăiești într-o societate civilizată, să ai la dispoziție bani și tot ceea ce-ți dorești, dar tu să vrei să mergi la vânătoare de oameni și să plătești pentru a-i putea ucide, este un lucru care te dă afară pur și simplu din sfera umanității.

Turiști bogați cu mintea bolnavă: Italia deschide o anchetă oficială privind crimele făcute de amatorii de senzații tari în timpul asediului orașului Sarajevo
Comentează

După trei decenii de tăcere, Italia a lansat o anchetă penală privind presupusa implicare a unor cetățeni italieni în crimele comise în timpul asediului orașului Sarajevo (1992–1996), cel mai lung din istoria modernă. Potrivit hotnews.ro, procurorii din Milano investighează acuzații grave conform cărora „turiști-lunetiști” – cetățeni occidentali, inclusiv italieni, germani, francezi și britanici – ar fi plătit sume considerabile pentru a participa la execuții de civili, alături de armata sârbo-bosniacă.
Safari macabru în inima Balcanilor
Termenul de „turiști-lunetiști” a fost popularizat de documentarul Sarajevo Safari (2022), realizat de regizorul sloven Miran Zupanic. Filmul prezintă mărturii ale unor foști soldați care susțin că grupuri de străini erau transportați pe colinele din jurul orașului, de unde trăgeau asupra civililor „pentru distracție”. Aceste afirmații au fost respinse de veterani sârbi, dar au stârnit reacții puternice în Italia.
Ancheta a fost inițiată în urma unei plângeri depuse de scriitorul milanez Ezio Gavazzeni, care a strâns dovezi din presă, documentare și corespondență cu regizorul Zupanic. Gavazzeni susține că a identificat mai mulți italieni care ar fi participat la aceste acte și care urmează să fie audiați de procurori.
Acuzații de omor voluntar cu cruzime
Procurorii milanezi, conduși de Alessandro Gobbi, investighează faptele sub acuzația de omor voluntar agravat de cruzime. Potrivit anchetatorilor, nu au existat motivații politice sau religioase – ci doar dorința de „satisfacție personală” din partea unor indivizi bogați, pasionați de arme. În timpul asediului, peste 10.000 de oameni au fost uciși, iar lunetiștii au devenit simbolul terorii urbane. Bulevardul Mesa Selimovic, supranumit „Aleea Lunetiștilor”, era traversat zilnic de civili expuși tirurilor la întâmplare. Tramvaiele circulau cu geamuri sparte, iar avertismentele privind lunetiștii erau omniprezente.

Intrați AICI pentru detalii.

Fotografi are rol ilustrativ și a fost generată de Copilot

 

Articole asemanatoare


Scrie un comentariu

trimite