Oficialii UTA-ei luptă pentru promovare. Echipa câştigă în cantonament

Conform uta-arad.ro, oficialii Bătrânei Doamne anunță că se vor bate pe toate fronturile pentru a avea locul ca și învinsă a barajului de menținere / promovare în primul eșalon.

Pe de altă parte lotul alb-roşilor își vede de antrenamente în cantonamentul din Austria. UTA a disputat primul test al stagiului de pregătire, la Gmund, cu formația locală de Liga a 4-a. Primul act a fost clar la dispoziția arădenilor, care au intrat cu 3-0 la pauză, după golurile marcate de Dennis Man (2) și Alex Manea. Deși trupa lui Roland Nagy a fost la controlul partidei și în partea a doua și și-a creat și câteva ocazii, scorul nu s-a mai modificat.

Prima repriză: Miron (30 Mara) – Covaci, Manea, Gligor, Burlă – Costin, Jorza, Chindriș, Hlistei – Man, Curtuiuș.

Repriza a doua: Mara (60 Stanciu) – Iuga, Tănase, Copaci, Dinculescu – Costin, Copil, Stahl, Vlad – Rus, Petre.

Sorin Strătilă a rămas pe margine, după o ușoară afecțiune la gleznă, staff-ul tehnic nedorind să-l expună riscului provocat de terenul greu. Pe 18 iulie, echipa arădeană va fi față în față cu SC Landskron.