Liga Europa: Astra - calificare spectaculoasă, ASA - eliminare onorabilă

Astra Giurgiu - West Ham 2-1 (în tur 2-2)

Astra a câştigat cu scorul de 2-1 returul cu West Ham United, jucat la Giurgiu. Trupa lui Şumudică merge mai departe în play-off, cu scorul general de 4-3. Astra a avut un start foarte slab, primind gol încă în minutul 3, de la Manuel Lanzini. Budescu a adus egalarea în minutul 32, cu un șut spectaculos de la peste 20 de metri. Căpitanul Astrei a reușit dubla în minutul 36, după o acțiune a lui De Amorim pe flancul stâng.

............................................

St. Etienne - ASA Tg. Mureş 1-2 (în tur 3-0)

ASA Târgu Mureş, vicecampioana României, a câştigat cu scorul de 2-1 în Franţa, pe terenul lui St. Etienne, manşa secundă a turului trei preliminar al Ligii Europa. Francezii s-au calificat însă în play-off, cu scorul general de 4-2. Elevii lui Vasile Miriuță au deschis scorul în minutul 39 al jocului prin golul marcat de Luis Pedro. ASA și-a dublat avantajul în minutul 62, prin Ivan Gonzalez, care a trimis balonul în poartă cu capul, de la marginea careului de 6 metri. Gazdele au reușit să reducă din handicap în minutul 72, în urma unui autogol al lui Ivan Gonzalez.