Ce spune Laszlo Balint după meciul pierdut cu Turris

UTA a fost învinsă ieri după-amiază de echipa lui Erik Lincar, într-un meci ce a contat pentru etapa a II-a a play-off-ului ligii secunde. Roș-albii au deschis scorul rapid, prin Moise (3), dar vizitatorii au revenit prin reușita de 1-1 a lui Tescan (20). Utiștii au preluat iar conducerea după golul lui Buhăcianu (30), oaspeții revenind la 2-2 cu un minut înainte de pauză, gol Pană. În actul doi a venit rândul Turrisului să treacă în avantaj, Voinea a transformat un penalty (54), apoi arădenii au revenit cu cel mai frumos gol al meciului, semnat de Bustea (58). Trupa din Turnu Măgurele a punctat decisiv în minutul 89 prin Haită și s-a apropiat la un singur punct de UTA în clasament (echipa noastră are un meci mai puțin disputat), scrie uta-arad.ro

„Am spus-o de multe ori - acest play-off va fi cu totul altceva față de ce a fost în timpul sezonului până la întrerupere. Dezamăgirea mare pentru mine este că, chiar dacă am început jocul foarte bine, nu am reușit să avem aceeași siguranță defensivă. Este un mare semn de întrebare că am dat dovadă de această vulnerabilitate. Practic, s-au luat niște goluri pe niște greșeli individuale foarte mari pentru ce pretenții avem. Dar trebuie să fim bărbați, să ne acceptăm greșelile, să analizăm ce trebuie să îmbunătățim și să nu găsim scuze că venim după o perioadă lungă de inactivitate și că a fost primul meci. Mă bucură faptul că am avut reacție și că am încercat până la final. Un punct ar fi fost un punct. S-a întâmplat acea greșeală acolo și am pierdut meciul pe o greșeală inexplicabilă din punctul meu de vedere pentru un jucător cu așa experiență. Repet, trebuie să fim bărbați, să privim înainte, să avem încredere și echilibru. Mai sunt patru meciuri cu doisprezece puncte puse în joc, vor fi meciuri extraordinar de grele, intense, toată lume vrea să câștige, să își asigure biletele pentru prima ligă. Noi trebuie să demonstrăm că merităm să fim una din echipele care va promova din liga a doua”, a comentat Laszlo Balint.