Transportatorii din Arad, sub lupa ITM: amenzi de peste 14.000 lei pentru nerespectarea timpului de muncă și odihnă
Firmele de transport rutier din Arad au fost verificate, între 12 și 19 noiembrie de inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Arad. Acțiunea, de tip ,,Campanie Națională”, a avut ca obiectiv principal verificarea angajatorilor care își desfășoară activitatea în domeniul transportului rutier, cu privire la modul în care respectă prevederile legale în domeniul relațiilor de muncă, în special a celor privind timpul de muncă și de odihnă ale conducătorilor auto.
Inspectorii au subliniat că verificările au fost necesare, „fiind știut faptul că activitatea pe care o prestează conducătorii auto este una foarte solicitantă, numărul de ore pe care aceștia le desfășoară la locul de muncă fiind foarte mare și nu în ultimul rând de stresul cu care aceștia se confruntă zi de zi”.
Pe lângă controale, campania a avut și un rol educativ: „Scopul acestei campanii nu a urmărit doar verificarea respectării legislației muncii de către angajatori și angajați, ci și informarea acestora cu privire la actele normative incidente, informare efectuată atât de către inspectorii de muncă cât și de către lucrătorii ISCTR cu care inspectorii de muncă au colaborat”.
Rezultatele nu au întârziat să apară: „Și de această dată inspectorii de muncă au stabilit măsuri de intrare în legalitate a angajatorilor la care s-au constatat neconformități, situațiile mai grave fiind sancționate contravențional, astfel că valoarea amenzilor a depășit 14.000 de lei”.
În final, ITM Arad atrage atenția asupra riscurilor majore generate de nerespectarea normelor: „Ținând seama de impactul social și consecințele pe care le generează un accident rutier, respectarea dispozițiilor legale privind perioadele de conducere, pauzele și perioadele de odihnă ale conducătorilor auto sunt mai mult decât obligatorii întrucât asigură desfășurarea activității în condiții optime, conduc la diminuarea stresului, creându-se astfel condiții de siguranță pentru toți participanții la trafic”.




















