SIMONA HALEP s-a calificat în optimile de finală la INDIAN WELLS

Simona Halep a câștigat, luni, meciul din turul 3 de la Indian Wells cu Ekaterina Makarova, scor 6-2, 6-4.

Simona Halep va juca în turul următor împotriva ocupantei locului 37 în clasamentul WTA, Barbora Strycova. Cehoaica a trecut de Kurumi Nara în turul precedent, scor 6-3, 1-6, 6-2. Tot ea a scos-o în turul 2 pe Andrea Petkovic, scor 5-7, 6-4, 7-5.

Cele două s-a mai întâlnit de două ori până acum și sunt la egalitate, scor 1-1. Strycova a câștigat în 2010, la Paris, scor 6-1, 6-4. În 2014 Simona și-a luat revanșa, la Beijing, unde s-a impus cu același scor cu care pierduse 4 ani mai devreme.

Jucătoarea Simona Halep a explicat, după victoria obţinută în faţa rusoiacei Ekaterina Makarova, în turul al treilea al turneului de la Indian Wells, că a apelat, înaintea ultimului ghem, la sfatul antrenorului ei Darren Cahill, pentru a-şi recăpăta încrederea şi pentru a putea închide meciul.

"A fost un meci greu, vântul ne-a încurcat foarte mult, dar sunt fericită că am câştigat. Nu pot să vă spun ce mi-a transmis Darren, dar m-a ajutat. Am avut meciuri grele în acest an şi pe multe nu am putut să le termin (n.r. - cu victorie) şi de aceea l-am chemat pe Darren şi el m-a ajutat să redevin puternică, să capăt încredere că pot face break şi încheia meciul", a spus Halep.

La scorul de 5-4 pentru ea în al doilea set, înainte ca Makarova să servească, Halep i-a cerut sfatul antrenorului ei. După pauză, Halep a intrat foarte decisă în teren şi a pus capăt meciului cu un break.

Jucătoarea Simona Halep, locul 5 WTA, cap de serie numărul 5 şi deţinătoarea trofeului, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells, după ce a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-4, pe rusoiaca Ekaterina Makarova, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 32.

Calificarea în turul al patrulea la Indian Wells este recompensată cu 67.590 de dolari şi cu 120 de puncte WTA. Simona Halep are de apărat 1.000 de puncte pentru cel mai important trofeu din cariera ei.