Vremea Romania, Arad -6°C

Stiri Arad

Războiul escaladează în Orientul Mijlociu: Iranul închide Strâmtoarea Ormuz, SUA pregătite de intervenție. Armata Israelului se pregătește să intre în Liban: se fac evacuări în masă

Războiul escaladează în Orientul Mijlociu: Iranul închide Strâmtoarea Ormuz, SUA pregătite de intervenție. Armata Israelului se pregătește să intre în Liban: se fac evacuări în masă
Comentează

Este ziua a patra de conflict în Orientul Mijlociu, și primii 300 de români au fost repatriați. Două aeronave Tarom au ajuns la București din Egipt. Circa 14.000 de români sunt în Emiratele Arabe Unite, au precizat autoritățile de la noi. Israel a lansat un atac dur asupra Teheranului, iar Gardienii Revoluției au închis Strâmtoarea Ormuz, cea mai importantă rută de export de petrol din lume.

Iranul amenință că va da foc navelor care vor încerca să treacă. SUA și-a evacuat complet ambasada din Iordania. Totodată, cetățenilor americani li se cere se plece din Orientul Mijlociu.

Președintele american, Donald Trump, a anunțat că, „cităm valul cel mare nici măcar nu a început și că nu exclude o intervenție militară terestră. Întrebat cât ar putea dura războiul, președintele american a răspuns, cităm „ne-am gândit la 4-5 săptămâni de conflict, dar eu nu mă plictisesc.

Cancelarul german, Friedrich Merz se va întâlni astăzi la Casa Albă cu președintele american. Este primul lider european care se întâlnește cu Trump de la izbucnirea războiului. Aliații din Golf ai SUA încearcă să-l convingă pe Trump să încheie conflictul cât mai repede. Țările arabe se tem că nu vor mai face față atacurilor iraniene. 

Detalii pe realitatea.net urmărește LIVE TEXT&VIDEO

Articole asemanatoare


Scrie un comentariu

trimite