Fotbal feminin . ”Piros Security” - Carmen București 1-0 în superligă

În campionatul feminin de fotbal ( superligă),echipa arădeană, pregătită de Florin Bugaru, a reușit să-și achiziționeze primele trei puncte. A fost etapa a doua , după ce, în prima etapă arădencele au pierdut cu 0-1, la Cluj, împotriva Olimpiei.

Meciul s-a disputat pe excelentul teren din Sînicolau Mic.

Nimeni nu se aștepta ca astăzi,”Leoaicele”să aibă o misiune așa de grea , mai ales că acestea au deschis scorul deja în minutul 3, când azera Parlak a fructificat centrarea Carlei Sîrbovan.

Bucureștencele s-au trezit din pumni și au echilibrat jocul. Mai mult, oaspetele au beneficiat și de-o lovitură de la 11 m în minutul 56, însă egipteanca Maha Eldemrdash a intuit colțul și a parat lovitura bucureștencei  Nicoleta Barbos.

1-0 a fost scorul final al partidei, dar arădencele mai puteau marca de câteva ori prin Melissa Olariu și Eliza Bozian.

Așadar, cele două jucătoare străine, nou legitimate la echipa ”Piros Security”, au decis soarta meciului, atacantul Parlak Nazlican și portarul Maha Eldemrdash.

Iată loturile celor două protagoniste de astăzi:

Piros Security: Maha – Olariu, Ancăș, Prisăcari, Șuveț – Bozian, Răduc (65 Marcea) – Bălaș, Parlak, Drăgan – Sîrbovan (75 Tomescu). Antrenor: Florin Bugar.

Carmen București:Stoica (46 Salamon) – Dragu, Căbuț (87 Cheller), Sandu, Neacșu – Vasile, Sandu, Grecu (65 Cergan), Muicaru – Bărbos (65 Bîscoveanu), Mocanu. Antrenor: Marius Pîrciu

Au arbitrat : Cătălin Roman (Timișoara) – Călin Cimponieru (Timiș) și Alina Mihoc (Arad).

În celelalte jocuri ale etapei cu numărul doi: Heniu Prundu Bârgăului – Fair-Play 15-0, Universitatea Galați – Olimpia Cluj 0-7, Universitatea Alexandria – Selena SN Constanța 2-1, Fortuna Becicherecu Mic – Baia Mare 6-0.Meciul Vasas Odorhei – Banat Girls nu s-a disputat.