Cupa României e în vitrina alb-roşilor: UTA - ACS Poli Timişoara 3-2

Deva a fost azi gazda finalei Cupei României la fotbal Elite Under 19. S-au înfruntat UTA Arad şi ACS Poli Timişoara, în faţa unor spectatori de lux precum: Răzvan Burleanu, președintele FRF, Marcel Pușcaș, Miodrag Belodedici, sau Jean Vlădoiu . Cu 8 jucători care şi-au făcut debutul la prima echipă, alb-roşii au cucerit trofeul, după un meci spectaculos.

În minutul 19 Costin a fost deschis pe dreapta de Jorza, a centrat perfect pe colțul lung, la 5 metri, Man a venit din spate și a trimis cu latul în plasă, iar UTA avea 1-0. Şi după ocazia imensă ratată de Petre, timişorenii au egalat în minutul 44 prin Velcotă.

Arădenii au început repriza secundă în forţă, şi după o serie de ocazii irosite, în minutul 68 Tănase a trimis o pasă filtrantă, Petre a preluat balonul, a intrat în centru și a înscris cu un șut plasat din 10 metri, 2-1. După alte 4 minute UTA se desprinde: Pop a trimis pentru Petre, acesta a preluat puțin în spate, a așteptat momentul și l-a executat pe portarul oaspeţilor cu un șut la semi-înălțime în cros, de la 16 metri, 3-1. Timişorenii nu renunţă, şi în minutul 81 Mailat a redus din diferenţă, din penalty, 3-2. Până la final nimic nu se mai întâmplă şi Cupa României vine la Arad.

UTA: Mara - Iova, Iuga, Petrache, Aldan - Jorza (Pop), Tănase - Costin, Man (Lazăr), Covaci (Sava) – Petre (Moza).