CFR Cluj a luat a 4-a Cupă a României

CFR Cluj a câștigat ediția a 78-a a Cupei României la fotbal, marți seara, pe Arena Națională din Capitală, după ce a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare.

După 90 și apoi după 120 de minute scorul a fost egal, 2-2. Într-o finală dedicată fotbalistului dinamovist Ekeng, decedat pe 6 mai, Dinamo a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Eddy Harlem Gnohere (23 — penalty), Erik Bicfalvi (35), dar CFR a revenit după pauză și a punctat prin Juan Carlos Real Ruiz (47) și Cristian Lopez (89), trimițând in extremis meciul în prelungiri. La loviturile de departajare, Dorin Rotariu a ratat de la Dinamo, iar Juan Carlos Real Ruiz a marcat golul victoriei. CFR și-a trecut în palmares al patrulea său trofeu al Cupei României.