Arădeanul Robert Mureşan rămâne campion naţional

Ultima etapă a Campionatului Naţional de viteză trebuia să se desfăşoare în weekend, la Adâncata. Însă aceasta a fost anulată de Federaţia Română de specialitate, clubul organizator nereuşind să asigure costurile de organizare. Iniţial ocupant al locului secund, cu 95 de puncte, pilotul arădean Robert Mureşan a reuşit să îşi păstreze titlul naţional, deoarece, conform regulamentului, „în cazul desfăşurării a cinci etape, se va scădea o etapă”. Astfel, a fost scăzută chiar etapa de debut, la care sportivul de la Vik Power Arad nu a participat, iar liderul Cătălin Cazacu ( de la Taifun Racing Timişoara) a pierdut 13 puncte din zestrea sa, ajungând la 85 de puncte. Iar Robi rămâne campion naţional. O altă medalie pentru motociclismul arădean a fost obţinută de Cristian Sărac (Arici Supermoto), locul trei în clasamentul clasei Oldtimer.