Alb-roşii au căzut pe 2: Gaz Metan Mediaş - UTA 3-1

UTA a pierdut azi primul loc al clasamentului, un fotoliu pe care alb-roşii îl deţineau de ceva vreme.

Medieşenii au avut iniţiativa în prima jumătate de oră, însă defensiva arădeană a rezistat cu brio. Asta până în minutul 43, atunci când Burlă Burlă a ratat o intercepție, Munteanu a pătruns pe dreapta, a pasat în centru la 12 metri, unde a venit Denis Olaru și a marcat cu latul în vinclu, 1-0. La 2 minute de la reluare Figliomeni a încheiat cu gol o acţiune personală de toată frumuseţea, 2-0. UTA nu a contat deloc periculos în atac, până în minutul 74, atunci când Munteanu l-a faultat pe Hlistei în careu, iar Copil a marcat în colțul din dreapta a portarului gazdelor, 2-1. Un scenariu care i-a convins de minune UTA-ei în câteva jocuri, când a salvat situaţia pe final. Numai că Mediaşul nu e o echipă naivă. Iar cu 4 minute înainte de final Abrudan a finalizat o fază colectivă la care au mai contribuit Munteanu, Figliomni şi Olaru, 3-1. Final tirst pentru arădeni, cu o victorie meritată a gazdelor care preaiu poziţia I tocmai de la UTA.

UTA: Miron – Polgar, Manea, Botiș, Burlă – Strătilă (Hlistei), Chindriș, Gligor (Rus), Copil – Petre (Man), Curtuiuș.