Câinii roşii pleacă bătuţi de Bătrâna Doamnă: UTA – Dinamo 2-1, iar arădenii termină turul pe 10, la trei puncte de play-off

UTA se impune în partida desfăşurată în această seară „acasă” pe Stadionul Iuliu Bodola, în compania lui Dinamo, leagă două victorii în Superligă şi urcă pe poziţia a X-a în clasament, cu 18 puncte, la doar trei lungimi în spatele Farului şi Petrolului, echipe care ocupă ultimele locuri de play-off.

Jucătorii Bătrânei Doamne încheie astfel onorabil turul sezonului regulat, echipa dovedind că este într-o creştere de formă.

UTA începe mai bine şi are prima ocazie în minutul 2, prin Micovschi, dar cei care aveau să înscrie primii au fost câinii roşii. În minutul 8, Dennis Politic pătrunde în careul lui Iacob şi trage foarte bine din colțul din stânga, reuşind să-l învingă pe portarul Bătrânei Doamne. În minutul 19, elevii lui Rednic sunt la un pas de egalare, atunci când Luckassen scapă singur cu Golubovic, dar acesta intervine providenţial, respingând în corner. Dinamo are apoi două ocazii, prin Ghezali (minutul 22) şi Costin (minutul 36), însă UTA va fi echipa care înscrie pe finalul primei reprize. În minutul 41, un balon respins greşit de dinamovişti ajunge la Micovschi, care înscrie prin alunecare de la marginea careului mic.

Freitas înscrie pe final, iar UTA ia toate punctele

În repriza secundă, UTA putea înscrie prin Freitas (minutul 49) şi Cooper (minutul 85), Dinamo ratează prin Abdallah (minutul 58), Goncalo (minutul 79), dar cei care vor da lovitura de graţie sunt elevii lui Mircea Rednic. În minutul 90+2, Homawoo lovește minge cu mâna în propriul careu, VAR-ul intervine semnalându-i faza centralului Moroiţă care acordă lovitură de la 11 penalty. Lovitura de pedeapsă este executată de Freitas în minutul 90+4, iar UTA îşi adjudecă toate cele trei puncte puse în joc.

În cele ce urmează vă prezentăm echipele trimise pe teren de cei doi principali, Mircea Rednic, respectiv Ovidiu Burcă.

UTA: Iacob – Capușă, Conte, Stolnik, Dumitrașcu – Freitas, C. Mihai – Micovschi (Omondi), Fabry (R. Pop), Ofosu (Stahl)  – Luckassen (Cooper). Rezerve: Kucher – R. Pop, Iurasciuc, Carp, Marku, Rodrigues, Omondi, Stahl, Cooper.

Dinamo: Golubovic – Costin, Lucas, Homawoo, Amzăr – N. Roșu (Iglesias), Bena (Larrucea), Ilic – Ghezali, Abdallah (Goncalo), D. Politic (Bani). Rezerve: Began, Moura, I. Roșu, Goncalo, Larrucea, Iglesias, Bani, Patriche, R. Grigore.

Partida a fost condusă la centru de Andrei Moroiță, ajutat la cele două tuşe de Ciprian Danșa şi Alexandru Vodă, arbitru de rezervă fiind Florin Andrei, în timp ce în Camera VAR s-au aflat George Găman (Craiova) şi Ionel Dumitru. În ceea ce priveşte observatorii, aceştia au fost Aron Huzu (FRF) şi Octavian Goga (LPF).

Sursa foto: captură video digisport.ro