Trei puncte importante: FC Botoşani – UTA 1-2 şi Bătrâna Doamnă ajunge pe loc de play-off

UTA a câştigat confruntarea desfăşurată aseară în deplasare în compania celor de la FC Botoşani şi urcă temporar pe loc de play-off. Cu cele trei puncte importante luate acasă la o echipă cu pretenţii în Superliga, Bătrâna Doamnă sparge seria neagră din deplasări, acumulează 15 puncte din 10 jocuri şi ajunge pe poziţia a V-a a clasamentului.

După o primă repriză reuşită, arădenii au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri. În minutul 26, Batha centrează iar Cascini înscrie cu capul din şase metri. Cinci minute mai târziu, vine rândul lui Postolachi să marcheze. Stahl îi pasează din dreapta, basarabeanul trage la poartă cu pământul, portarul gazdelor încearcă să rețină, dar mingea îi trece printre mâini. În repriza a II-a însă Botoşaniul reduce din handicap prin reuşita lui Sno. Iacob, care a revenit între buturile Bătrânei Doamne, respinge un şut expediat de Camara, dar balonul ajunge la Sno, acesta trage la rândul lui, dar nimereşte bara, mingea se întoarce la el, îl loveşte în tibie şi apoi ricoşează în poarta UTA-ei.

Sursa foto: uta-arad.ro