Spectacol şi suspans: Univ Goldiş ICIM Arad - CSM Târgovişte 72-69

Spectacol total în primul EL CLASICO al baschetului feminin românesc pe 2017. Joc decis în prelungiri, duppă o evoluţie entuziamnată a arădencelor vreo 30 de minute, cu o apărare agrsivă excelent implementată de sârbul Bulj, cu pivoţii Karakasevic (un nou duble-double) şi Nagy în mare formă, plus un atac condus excelent de Hadzovic, secondată de Pasic. Ultimul sfert a fost unul de uluială în tabăra gazdelor, care s-au lăsat dominate, iar veterana Toma a dus jocul în prelungiri. Acolo unde nici măcar Poole, MVP-ul CSM-ului, nu a putut să mai facă nimic. Şi nici doamna arbitru Andrada Csender, cea care, cu respect, a cam greşit pe final de timp regulamentar, în vreo două rânduri decisiv. Prelungiri câştigate de arădence fără excelentul căpitan Hadzovic, eliminat mai devreme, dar cu luptă, caracter şi determinare duse la extrem.

O victorie mare de tot în duelul pentru play.off, şi o gură de moral înaintea jocului de la Satu Mare. Un joc în care Aradul pare a mai arunca în joc un atu: Bogdan Bulj!

Univ Goldiş ICIM Arad - CSM Târgovişte 72-69 (11-14, 26-16, 17-12, 7-19, 11-8)

Arad: Hadzovic 17 (3x3), Pasic 17 (2x3), Karakasevic 15 (1x3), McGuire 10, Stroman 7, Nagy 6. Au mai jucat: Mercea, Demeter

Târgovişte: Poole 24 (4X3), Toma 18 (1x3), Coker 12, Green 7 (1x3), Virjoghe 6, Fodor 2. Au mai jucat: Cosby, Dincă