SIMONA HALEP - VENUS WILLIAMS 6-2, 6-3 în turul al treilea la Australian Open 2019. Urmează Serena Williams în OPTIMILE DE FINALĂ

Simona Halep s-a impus, sâmbătă, în meciul cu Venus Williams, scor 6-2, 6-3, în turul al treilea la Australian Open 2019. În optimile de finală, Simona Halep o va întâlni pe Serena Williams, care a trecut, tot sâmbătă, de Dayana Yastremska, scor 6-2, 6-1.

Simona Halep a controlat cu autoritate schimburile ân primul set, a reglat excelentul ritmul cu loviturile de rever în cross, alternând cu urcări inspirate la fileu. Venus Williams a încercat să contraatace cu un plus de agresivitate, punctând doar la capitolul erorilor neforțate, 20 la număr, față de doar 6 ale româncei.

Setul secund a început sub semnul echilibrului. Venus Williams s-a distanțat la 2-1 după primul ei break și părea să fi găsit calmul necesar reducerii numărului de erori neforțate. Simona Halep s-a adaptat rapid la modificările survenite în jocul ameriucancei. Cu serviciul la cote înalte în continuare, SImona Halep a închis partida într-o oră și 18 minute.

Luni, Simona Halep va juca în optimile de finală împotriva Serenei Williams.