ROMÂNIA - SPANIA 0-0. "Tricolorii", la egalitate cu campionii Europei

ROMANIA - SPANIA 0-0. România şi Spania au remizat, duminică, pe Cluj Arena, 0-0 într-un meci amical.

ROMÂNIA - SPANIA 0-0.

ROMANIA - SPANIA 0-0. România a disputat duminica seara cel mai important test înainte de participarea la Euro 2016, cu Spania, campioana en-titre a Europei.

UPDATE 0.30: Selecţionerul Spaniei, Vicente del Bosque, a declarat, duminică seară, că naţionala României este foarte bună şi nu a permis spaniolilor să-şi facă jocul la meciul amical, scor 0-0."România a făcut un meci foarte bun. Nu ne-a lăsat să ne facem jocul. Este o echipă foarte bună. Nu sunt mulţumit de remizele cu Italia şi România. Ne-a lipsit profunzimea", a declarat Del Bosque, conform As.

UPDATE 0.00: Anghel Iordănescu e foarte mulțumit de jocul naționalei României din amicalul cu Spania, scor 0-0. "A fost o partidă bună, am jucat inteligent tactic și ne-am creat și ocazii, în special pe contraatac. Asta a fost filozofia noastră în această seară. A fost un test important, știam că Spania va avea posesia și am încercat să-i determin pe băieți să folosim ca principală armă tranziția pozitivă.

Remarc efortul echipei. Stanciu a făcut din nou o partidă bună, dar și alți jucători au evoluat bine. Lista convocărilor pentru Euro rămâne deschisă.

Am discutat înainte de meci cu selecționerul Spaniei și mi-a spus că se bucură că e terenul bun. Eu remarc aportul publicului, care a susținut echipa. Nu vreau să comentez faptul că m-au huiduit pe mine"
, a declarat Iordănescu la Dolce Sport.

UPDATE 23.55: Mijlocaşul Nicuşor Stanciu a declarat, duminică seară, că remiza cu Spania este echitabilă, subliniind că speră ca prin evoluţiile la Steaua să mai fie convocat la echipa naţională a României.

"Sunt obosit. Cred că echipa a alergat foarte mult. După părerea mea este un rezultat echitabil, am avut şi noi şanse. Cred că lumea e mulţumită şi de jocul nostru. Am pregătit jocul foarte bine, poate de asta nu au avut aşa multe şanse. Sper ca în continuare evoluţiile mele să-l convingă pe domnul Iordănescu să mă mai cheme. Dacă voi mai veni la lot, voi vedea dacă prind tot numărul 10", a declarat Stanciu la TVR.

End Time FINAL. ROMÂNIA - SPANIA 0-0.

90' - Substitution schimbare pentru România. Iese Pintilii, intră Ropotan

85' - Substitution schimbare pentru România. Iese Stanciu, intră Sănmărtean

84' - Stanciu cade în care şi cere penalty, dar nu se dă nimic

77' - Substitution schimbare pentru Spania. Iese David Silva, intră Morata

74' - Substitution schimbare pentru România. Iese Fl. Andone, intră Rusescu

73' - Yellow Card cartonaş galben pentru Jordi Alba

72' - Yellow Card cartonaş galben pentru Isco

67' - Substitution schimbare pentru Spania. Iese Pedro, intră Mata

66' - Substitution schimbare pentru România. Iese B. Stancu, intră A. Ivan

66' - Substitution schimbare pentru România. Iese Ad. Popa, intră Torje

60' - Substitution schimbare pentru Spania. Iese Paco Alcacer, intră Anduriz

57' - ocazie uriaşă ratată de Fl. Andone

52' - Substitution schimbare pentru Spania. Iese Pique, intră Nacho

46' - Substitution schimbare pentru Spania. Iese Nolito, intră Isco

Start Time A început repriza a doua.

End Time PAUZĂ. ROMÂNIA - SPANIA 0-0.

45' - Yellow Card cartonaş galben pentru Ad. Popa

41' - Fl. Andone, în ofsaid

27' - Stanciu, şut excelent din unghi, Casillas respinge

19' - Nolito trage, Tătăruşanu este la post

11' - Tătăruşanu scoate mingea lui Pedro

7' - Ad. Popa are prima ocazie, după un şut de la 20 de metri, puâin pe lângă poartă

6' - Ad. Popa recuperează, dar trage dezamăgitor

5' - Stanciu deviază slab din careu, fără pericol pentru I. Casillas

3' - Spania are primul corner al meciului cu România de pe Cluj Arena

Start Time A început meciul ROMÂNIA - SPANIA.

TVR LIVE VIDEO ONLINE ROMANIA - SPANIA. Echipele de start:

ROMANIA: Tătărușanu - Săpunaru, D. Grigore, Chiricheș, St. Filip - Pintilii, Hoban - Ad. Popa, Stanciu, B. Stancu - Fl. Andone. Selecţioner: Anghel Iordănescu.

SPANIAI. Casillas - Mario Gaspar, Pique, Bartra, Jordi Alba - Koke, Sergi Roberto - Pedro, David Silva, Nolito - Paco Alcacer. Selecţioner: Vicente del Bosque.

"Meciul cu Spania este extrem de important. Foarte rar jucam la acest nivel cu echipe de tipul Spaniei, Italiei, Frantei sau Angliei. Astept de la jucatorii nostri o mobilizare exemplara, concentrare pe toata durata jocului. Avem nevoie sa ne autodepasim", a declarat Anghel Iordănescu înainte de ROMANIA - SPANIA.