Remiza - o specialitate la poalele Cetăţii: UTA - CS Mioveni 1-1

UTA nu se regăseşte pe propriul teren. Al 2-lea egal stagional consecutiv la Şiria pentru trupa lui Adrian Mihalcea, rezultat deloc de moral, înaintea unei deplasări dificile la Sibiu. Azi, prima repriză cu Mioveni a fost una alertă, cu ocazii importante pentru arădeni. Curtuiuş în 2 rânduri, Tînase, Buleică şi Asani aveau să anunţe prin şansele irosite deschiderea scorului. În minutul 20 Strătilă a centrat, Curtuiuș a reluat în blocajul advers, mingea a ajuns însă la Burlă care din șase metri a împins mingea în poartă pentru 1-0. Bucuria arădenilor a duart doar 3 minute, pentru că utiștii au bâlbâit mingea la limita careului de 16 metri poziție centrală, mingea a sărit la Năstăsie care a tras din prima și l-a învins pe Grahovac, 1-1. Adili şi Strătilă irosesc alte 2 ocazii, pentru o pauză care vine la egalitate. Presiunea arădeană continuă şi după perioada de odihnă. Rând pe rând Curtuiuş, Roman, Stahl, Cârstocea sau Ciucă nu găsesc soluţiile ideale pentru golul 2. Şi Mioveniul a avut ceva şanse, dar Grahovac a dovedit că e cel mai bun transfer al UTA-ei din această vară. FInal trist dar nu e timp de lacrimi, vine un meci impotrant cu Hermanstadt.

UTA: Grahovac – Adili, Scutaru, Ciucă, Burlă – Strătilă (Cârstocea), Asani, Tănase, Prună (Stahl) – Buleică (Roman), Curtuiuș.