Progresul Pecica pierde în Cupă cu 1-2 în faţa Petrolului, în primul meci din Grupa A

A fost sărbătoare, astăzi, pentru iubitorii fotbalului din Pecica. Echipa gazdă, Progresul, calificată în grupele Cupei României, a înfruntat acasă o prim-divizionară cu nume: Petrolul Ploieşti. Din păcate însă, la final, elevii lui Dan Stupar au trebuit să se recunoască învinşi, oaspeţii impunându-se cu 2-1.

Pecicanii au fost conduşi din minutul 19, când Mihai Roman II reuşeşte să marcheze pentru Petrolul în urma unei lovituri de pedeapsă. Asta, după ce anterior Wild face henţ în careu şi îşi lasă echipa în zece jucători. Pecica egalează însă în minutul 42, prin Nasiru, care reia cu capul o centrare primită în faţa porţi.

Repriza secundă avea însă să aducă un nou gol pentru Petrolul, Roman II reuşind dubla în minutul 55, în urma unei lovituri de cap.

În încheiere mai trebuie spus că din Grupa A, alături de Progresul Pecica şi Petrolul, mai fac parte Corvinul Hunedoara, Chindia Târgoviște, FC Hermannstadt şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

Sursa foto: captură video FRF TV