Vremea Romania, Arad -6°C

Stiri Arad

Pregătiri pentru Ziua Îndrăgostiților, 1 și 8 Martie: unde au fost stabilite amplasamentele pentru comercianții ambulanți

Primăria Municipiului Arad anunță stabilirea amplasamentelor pentru desfășurarea comerțului ambulant cu produse specifice Zilei Îndrăgostiților, Zilei de 1 Martie și Zilei de 8 Martie.

Pregătiri pentru Ziua Îndrăgostiților, 1 și 8 Martie: unde au fost stabilite amplasamentele pentru comercianții ambulanți
Comentează

„Comerțul ambulant se va desfășura în condiții unitare, fiecare amplasament având o suprafață de 2 mp, iar mobilierul stradal admis va fi compus din o masă, un scaun și o umbrelă neinscripționată, utilizată doar în caz de vreme nefavorabilă. Amplasarea corturilor sau a altor construcții provizorii este interzisă, iar fiecare comerciant poate ocupa un singur loc de vânzare”, transmit reprezentanții Primăriei.

Au fost aprobate 19 zone de desfășurare, însumând peste 300 de locuri, situate pe Bulevardul Revoluției, în cartierele Micălaca, Aradul Nou, Piața U.T.A., Piața Arenei și Calea Aurel Vlaicu, după cum urmează:

  1. B-dul Revoluţiei tronsonul dintre str. Crişan nr. 1 și str. Cloșca – 22 locuri;
  2. B-dul Revoluției între nr. 24 și nr. 38 (zona magazinului Marelbo) - 28 locuri;
  3.   B-dul Revoluţiei între nr. 37 și 41 (zona Ziridava) - 35 locuri;
  4.   B-dul Revoluţiei nr. 78 zona librăriei „Alexandria” – 7 locuri;
  5.   B-dul Revoluției nr. 84-88 (zona cuprinsă între int. B. Revoluției cu str. Vasile Alecsandri și chioșcul de ziare) – 19 locuri;
  6. B-dul Revoluției nr. 92 (între sediul Universității de Vest Vasile Goldiș” din Arad și libraria „Libra”) - 8 locuri;                                                                                                                  
  7.   B-dul Revoluției nr. 94-96 (între magazinul „Focus” și bijuteria „Smaragd”) - 20 locuri;
  8. Piața Arenei (pe trotuar în zona magazinului „Profi”) – 6 locuri;                                            
  9. Zona Boul Roșu, zona de lângă staţia de tramvai spre centru (int. B-dul Decebal cu str. T. Dobra, în spate la postul TRAFO) - 3 locuri;                                                                                                                                                                                           
  10. Cartier Micălaca – str. Voinicilor nr. 37-39, între bl. 510 și bl. 601 pe trotuar, tronsonul dintre accesul pe Aleea Borsec - 15 locuri;
  11. Cartier Micălaca – zona cuprinsă între int. str. Voinicilor nr. 38 E cu str. Pășunii – 11 locuri
  12. Cartier Micălaca – b-dul N. Titulescu intersecția cu str. V. Lucaciu (zona cuprinsă între bl. 336 și sediul „Digi RCS-RDS”) – 7 locuri;                                                                                                                                                   
  13. P-ţa U.T.A. (Calea Aurel Vlaicu colț cu str. Bumbacului, între magazinul „Calla” și patiseria Daria) - 4 locuri;                                                                                                         
  14. P-ţa U.T.A. - între magazinul „Profi” și Biserica Ortodoxă „Înălțarea Domnului” (pe partea dinspre biserică) - 9 locuri;

  15. P-ţa U.T.A. (Calea Aurel Vlaicu nr. 63-67 (bl. I 10 între magazinul „Second Hand” și ING Bank) – 14 locuri;                                                                                                                                                                                                                                                  

  1. Calea Aurel Vlaicu, bl. Z16, bl. Z19 (între CEC Bank și magazinul „Profi) - 43 locuri  

         17. Calea Aurel Vlaicu, nr. 155-159 (zona cuprinsă între magazinul chinezesc și gelateria Veneția - 22 locuri;             

         18. Cartierul Aradul Nou – Calea Timișorii nr. 39 (zona fostului magazin „Lanțul”, actual „Sanex”) - 5 locuri;

    19 . B-dul Revoluției nr. 23 -25 (zona Piața Drapelului) - 12 locuri.                                                         

„Locurile de vânzare se atribuie producători agricoli de flori, artizani, meșteșugari și meșteri populari (hand-made), precum și comercianților care dețin coduri CAEN pentru comerț ambulant, cu sediul social în județul Arad.

Cererile de participare la eveniment împreună cu documentația se depun direct/personal de către solicitant sau prin împuternicit, în condițiile legii (procură/împuternicire notarială), la Primăria Municipiului Arad, Serviciul Relaţii cu Publicul şi Asociaţii de Proprietari (camera 5 din Palatul Cenad) sau on-line, la oricare dintre adresele de e-mail ale instituţiei, respectiv registratura@primariaarad.ro sau pma@primariaarad.ro, astfel:

  • pentru Ziua Îndrăgostiților, ziua de 1 Martie  și  pentru ziua de 8 Martie  - SE VA DEPUNE O SINGURĂ CERERE,

- perioada de depunere a cererii: 26.01.2026 - 06.02.2026

  • pentru Ziua Îndrăgostiților
  • perioada de ocupare a domeniului public:               13.02.2026 – 15.02.2026
  • pentru ziua de 1 Martie 
  • perioada de ocupare a domeniului public:                26.02.2026 - 01.03.2026 
  • pentru ziua de 8 Martie  
  • perioada de ocupare a domeniului public:                 06.03.2026 - 09.03.2026  

             Comerţul ambulant se desfăşoară în perioadele mai sus menționate, dar nu înainte de achitarea taxei pentru ocuparea domeniului public la Direcţia Venituri din cadrul Primăriei Municipiului Arad.

              Documentaţia pentru obţinerea acordului va cuprinde:

Documentația necesară

  • cerere tip pentru obținerea acordului;
  • copie CI/BI;
  • copie Atestat de producător (vizat la zi), după caz;
  • acte firmă (certificat de înregistrare și certificat constatator);
  • procură/împuternicire notarială, dacă este cazul”, au ținut să precizeze edilii.

   Perioadele de ocupare a domeniului public

  • Ziua Îndrăgostiților: 13 – 15 februarie 2026
  • 1 Martie: 26 februarie – 1 martie 2026
  • 8 Martie: 6 – 9 martie 2026

„Activitatea comercială se va desfășura zilnic, între orele 08:00 – 21:00, doar după achitarea taxei de ocupare a domeniului public.

Comercianții au obligația să respecte curățenia domeniului public, să nu afecteze circulația pietonală sau auto și să elibereze amplasamentul la finalul fiecărei zile. Nerespectarea condițiilor stabilite atrage retragera de drept a acordului”, mai spun autoritățile.

 

 

Articole asemanatoare


Scrie un comentariu

trimite