LIGA 2: UTA urcă în clasament, Pâncota vrea victorie la masa verde

UTA - CS Afumaţi 2-1

UTA a trecut la catastif al 3-lea succes consecutiv, după un joc totuţi complicat cu Afumaţiul. După o serie de ocazii de ambele părţi, înaintea pauzei Adrian Petre, a marcat cu un şut cu exteriorul ce a mers sub transversală, 1-0. Oaspeţii aveau să egaleze în minutul 54, Tudorache marcând de la 12 metri, după o minge lobată în careu de Olariu. UTA nu a acuzat şocul şi în minutul 63, Strătilă a marcat cu capul din patru metri, după o centrare excelentă de pe stânga a activului Burlă. La doar un minut distanţă, Tănase a văzut roşu direct, pentru o intrare întârziată la Patriche, fază la care arădenii au protestat vehement la decizia târg-mureşeanului Florin Andrei. În zece oameni, UTA a făcut pasul în spate, dar a rezistat până la capăt. Roland Nagy a început meciul în formula: Miron – David, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș, Jorza (55 Tănase), Andor (55 Copil) – Petre, Curtuiuș (70 Filaret).
.............................................................................

Baloteşti - Şoimii Pâncota 2-0

Pâncota s-a dus în 14 oameni la Baloteşti, şi a pierdut. Gazdele s-au impus după reuşitele lui Herea, minutul 54 şi Bîtfoi, minutul 73. După joc avea să vină informaia cum că oficialii şoimilor vor depune un memoriu la Federaţie oentru a câştiga meciul la masa verde. Motivul: meciul a început cu aproape o jumătate de oră întârziere, pentru că medicul pe care trebuia să îl asigure gazdele nu a ajuns la timp la stadion, mai exact cu 20 de minute mai târziu. Deşi Baloteştiul are scuza unui presupus accident care ar fi avut loc în comuna ilfoveană, oficialii pîncotani susţin că au probe video şi şanse mari să câştige la “masa verde”.