Cât de aproape! CSM Satu Mare - FCC ICIM Arad 72-68

CSM Satu Mare şi FCC ICIM Arad au realizat un spectacol azi pe malul Sătmarului, un joc în care ambele formaţii au făcut o risipă imensă de efort pentru un succes important. Unul care a fost repurtat până la urmă de CSM, care a reuşit un start bun, cu 9-0 după 2 minute de joc! S-a făcut 15-5 cu Mandache, Solopova şi Green la butoane. Aradul avea să fie ţinut în viaţă de Tavic, suficient cât pentru ca sfertul 2, cu mult mai multă atenţie în defensivă şi împărţirea sarcinilor în mod egal în atac, astfel că la pauza mare sătmărencele mai avea doar 3 ouncte avans.

Unul care însă se va mări chiar dacă în start de sfert 3 era 39-38. Din nou fără punct marcat 4 minute arădencele se scufundă, şi gazdele se duc la 50-28! Poole sună adunarea, şi, ajutată de Coker, reduce din nou diferenţa, până la -7. Şi vine un sfert 4 de-a dreptul dramatic. Cu 6 puncte consecutive Wingate stabileşte tabela la 59-56. Apoi Coker cu 4 puncte aduce ICIM-ul în avantaj, 59-60 în minutul 34! Mai mult Hadzovic măreşte ecartul la 59-62 cu 5 minute rămase de joc. Rezistăm eroic cu punctele lui Tavic şi Poole. Dar totul se rupe în minutul 57 la tripla lui Green, MVP-ul jocului, (67-66), apoi începe o sarabandă a erorilor ofensive, Nagy ne mai dă o speranţă la 69-68 (minutul 39), însă, rămase fără suflu, fetele lui Bogdan Bulj cedează finalul şi Miller pune cireaşa pe tort cu un 2+1 de efect.

Un eşec care doare mai ales că FCC ICIM părea pe val cu 5 minute înaine de final, dar un eşec la limită în faţa unui adeversar care are de toate, mai ales acel buget după care tot plângem pentru a reveni în top. Chiar şi aşa cea mai performantă echipă din istoria sportului arădean a arătat că trăieşte însă. Până acând? E greu de spus, dar premisele sunt din ce în ce mai sumbre dacă ne gândim la viitor. Aşa că, hai să ne bucurăm la maxim de prezent, pentru că ziua de mîine are putea să nu mai vină!

CSM Satu Mare - FCC ICIM Arad 72-68 (23-28, 16-18, 18-14, 15-18)

Satu Mare: Green 19 (4x4), Solopova 15 (2x3), Miller 13, Mandache 11 (1x3), Harrison 10, Baltic 4. Aiu mai jucat: Sfîrlea, Lazăr, Uiuiu, Kadar

Arad: Poole 14 (2x3), Coker 14, Tavic 14 (1x3), Wingate 10, Hadzovic 6, Ferenczi 6, Ciotir 2, Nagy 2. A mai jucat: Mercea