Camera de Comerț, Industrie și Agricultură a Județului Arad – bilanțul anului 2025: consolidare, deschidere și sprijin pentru mediul de afaceri local
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură a Județului Arad (CCIA Arad) încheie anul 2025 cu un portofoliu solid de activități și proiecte care au contribuit la dezvoltarea mediului de afaceri și la susținerea comunității locale.
Anul 2025 a fost marcat de transformarea dialogului instituțional în oportunități concrete pentru companii. CCIA Arad a organizat întâlniri oficiale cu delegații din Serbia, India și Franța, deschizând noi perspective de colaborare și consolidândare a relațiilor economice externe.
Topul Firmelor – ediția 32 a reunit peste 2.700 de agenți economici, unde am promovat excelența și prestigiul companiilor locale.
CCIA Arad a continuat să investească în oameni și competențe, prin organizarea a peste 20 de cursuri de formare profesională, la care au absolvit peste 600 de participanți. Conferințele și workshop-urile au abordat teme actuale precum antreprenoriatul, digitalizarea, energia, reintegrarea socială, prevenirea consumului de droguri și susținerea femeilor active.
De asemenea, târgurile tematice au atras zeci de mii de vizitatori și au oferit companiilor un cadru competitiv pentru promovarea produselor și serviciilor. Evenimente precum Agromalim, AR-MEDICA, Expo Design & Construct, Târgul Primăverii, Arpicultura și Petreceri de Vis au contribuit la dinamizarea pieței regionale. Cu toate astea, târgurile găzduite de Expo Arad se confruntă cu o scădere a interesului, pe fondul schimbărilor generate de comerțul online și de noile modalități de prezentare a activităților firmelor, apărute după pandemie.
„Anul 2025 a demonstrat că mediul de afaceri din județul Arad are resurse, energie și capacitatea de a se adapta rapid la schimbările legislative și economice. Faptul că, în județ se înființează mai multe firme decât se desființează demonstrează vitalitatea și capacitatea de regenerare a mediului economic local. Prin proiectele europene implementate, am reușit să atragem aproape 40 de milioane de lei, să dezvoltăm 40 de firme sociale, să generăm 206 locuri de muncă noi, oferind șanse reale pentru tineri, șomeri și persoane din grupuri vulnerabile. De asemenea, sprijinim creșterea participării la formare profesională continuă pentru peste 1.200 de angajați, consolidând competitivitatea regională. Totodată, subliniez din nou necesitatea reformării legii camerelor de comerț, pentru ca acestea să aibă un rol real în consultarea guvernului și a administrațiilor locale. Prioritatea noastră rămâne aceea de a sprijini companiile să crească, să creeze locuri de muncă și să contribuie la consolidarea comunității. Vom continua să fim un partener de încredere pentru mediul economic regional și să construim punți către piețele externe” – a declarat președintele CCIA Arad, Gheorghe Seculici.
La sfârșitul conferinței, Corul Psaltic Sfântul Ioan Damaschin, dirijat de părintele Gabriel Streulea, a susținut un moment artistic iar colindătorii au fost întâmpinați cu produse oferite cu sprijinul companiei Everel România.




















