Au câştigat şi Supercupa: Viitorul Constanţa - UTA 4-5!!!

După succesul din finala Cupei României, UTA U19 a cucerit şi Supercupa.

Un meci de-a dreptul spectaculos la Mogoşoaia, cu elevii lui Dan Stupar marcând 5 goluri Viitorului Constanţa. Trupa lui Gheorghe Hagi a deschis scorul relativ repede, după 12 minute prin Ene. Trec alte 2 minute şi constănţenii fac 2-0 după reuşita aceluiaşi Ene. Spectacolul e la el acasă, iar ân minutul 16 Costin a centrat de pe dreapta, iar Petre a marcat cu latul din 4 metri, 2-1! Arădenii ratează prin Sava şi Petre, după care egalarea vine în minutul 38, când acelaşi Costin centrează iar Petre este din nou omul potrivit la locul potrivit, 2-2. Scorul pauzei e 3-2 pentru UTA: Man a făcut o fază frumoasă, l-a eliberat la șut pe Costin și acesta a marcat la colțul lung.

În start de repriză secundă porarul arădenilor Mara e eliminat, după un fault din poziţie de ultim apărător. Man iese şi intră rezerva Stanciu. Pe fondul dominării Viitorului, în 77 Aldan a centrat de pe stânga și un fundaș advers a comis henț în careu. Petre a înscris de la punctul cu var și a realizat: 2-4! În minutul 79, Viitorul a înscris pentru 3-4 prin Cicâldău. Egalarea vine cu 5 minute înainte de final, prin Dumitrescu. Jocul nu va ajung în prelungiri. În minutul 88 Stanciu a degajat lung, Moza i-a trimis lui Petre dintre trei adversari și acesta a marcat la colțul lung din careu, 4-5!. Şi ca totul să fie perfect, în secundele de prelungiri
arbitrul a dictat penalty pentru Viitorul, la un presupus henț al lui Moza în careu. A executat Ene, dar Stanciu a apărat și a adus Supercupa la Arad!!!

„Trebuie să recunosc că acești copii m-au surprins și pe mine. Au dat dovadă de o unitate incredibilă de grup, au jucat cu determinare, abnegație și au alergat ca niciodată. Să joci o repriză cu un om mai puțin în fața Viitorului, o formație solidă, cu jucători selecționați din toată țara și să-i mai dai și două goluri, nu e la îndemâna oricui. Sperăm că am făcut multă lume fericită, până la urmă asta e cel mai important când tragi linia.  Îi felicit pe băieți, au luptat și au crezut, dar meritul e al întregii echipe, inclusiv al celor care nu au intrat azi sau nu au făcut acum deplasarea”, a spus antrenorul Dan Stupar.

UTA: Mara – Iova, Iuga, Petrache, Aldan – Jorza (Pop), Tănase – Costin (Moza), Man (Stanciu), Sava – Petre (Brănişteanu).