Succes incredibil în Vinerea Mare: Şoimii Pâncota - CSM Rm. Vâlcea 3-2

După succesul de la Cluj, Şoimii Pâncota au mai dat un "tun". Azi elevii lui Zsolt Musznay au învins liderul din play-out al ligii secunde, într-o Sfântă Vinere Mare.

Pâncota a început tare, cu două şanse imense irosite de Leucuţa şi Pârvulescu în primele minute. Irimia se remarcă la şutul lui Neagoe, după care, în minutul 23 Stoica deschidea scorul, deşi a fost talonat de Dubeştean, 0-1. Bucuria oaspeţilor e scurtă, după 2 minute  Dragalina a desfăcut apărarea oaspeților cu o pasă pe care a interceptat-o Luecuța venit de pe stânga în centru, acesta l-a driblat și pe Fildan, prins pe drum, și a marcat simplu din 5 metri, 1-1. Până la pauză portarul gazdelor s-a mai remarcat în 2 rânduri, pentru o remiză logică.

Dragalina deschide mitanul secund cu o nouă şansă, după care, în minutul 50 Firţulescu este eliminat de pe teren pentru un fault fără minge. După alte 5 minute egalitatea numerică se reface, Dan fiind trimis la cabine pentru al 2-lea galben. Vâlcenii forţează, şi Georgescu loveşte bara. Se dă încă un roşu, Leucuţa îşi lasă echipa în 9 oameni în minutul 67. Iar oaspeţii reacţionează imediat: Piscanu l-a deschis în careu pe Georgescu pe stânga, iar acesta a trimis cu latul la colțul lung din 13 metri, 1-2.

Cu 7 minute înainte de final, Dumitraşcu face henţ în careu, iar penaltyul e ransformat de Dragalina, 2-2. Irimia rămâne îngerul păzitor al buturilor şoimilor, şi eforturile sale nu rămân nerăsplătite. În deficit de jucători, în minutul 90 combinaţie Dragalina – Mihai – Dragalina, acesta din urmă trimite o scăriță elegantă din 12 metri ușor lateral dreapta, 3-2!!!

Final incredibil de meci, cu Pâncota victorioasă deşi juca în 9 oameni, şi era condusă în minutul 80.

Pîncota: Irimia – Dan, Pascariu, Dubeștean, Siminic – Issa, Pavel (Suciu) – Leucuța, Dragalina, Pirtea (Vasi) – M. Ion.