Start greu, final în forţă: Univ. Goldiș ICIM Arad - CSU Alba Iulia 67-49

Univ. Goldiș ICIM Arad a trecut cu bine peste primul din cele 3 hopuri pe care le are programate în decurs de doar o săptămână.

Azi, cu Alba Iulia fetele lui Jose Araujo s-au încălzit greu, marcând doar 8 puncte în primul sfert. Până la pauză echilibrul s-a menţinut, cu apărări bune de fiecare parte, şi un avantaj minim al oaspetelor, 24-23. A urmat un sfert 3 care s-a dovedit a fi decisiv. Cu Reid (excelentă sub ambele panouri), Hadzovic (lider veritabil) şi Dyer (un mare plus la recuperări, 11) în maximă formă, arădencele reuşesc să închidă bine traseele spre coşul propriu, şi pun punct după punct pentru un incredibil 21-7. Desprinse n câştigătoare, arădencele tratează cu calm ultimele 10 mnute, şi se impun meritat, după cu s-au desfăşurat ostilităţile în a doua jumătate a meciului. O victorie care pică bine de tot înaintea deplasării din Cetatea Chindiei.

Univ. Goldiș ICIM Arad - CSU Alba Iulia 67-49 (8-11, 16-14, 21-7, 22-17)

Arad: Reid 27, Dyer 13, Hazdovic 12 (4x3), Stoenescu 6 (2x3), McCarthy 6, Laza 3 (1x3).
Alba Iulia: Webb 17 (2X3), King  10, Ursu 6 (1X3), Abel 5 (1X3), Logan 4, Dincă 3 (1X3), Fodor 2, Antic 2.