FC Sevilla a câştigat Liga Europa pentru a 3-a oară consecutiv

Formaţia spaniolă FC Sevilla a învins, la Basel, cu scorul de 3-1 (0-1), echipa engleză Liverpool, si a castigat Liga Europa pentru a treia oară consecutiv şi pentru a cincea oară în istoria sa.

Liverpool a condus după prima repriză cu scorul de 1-0, prin golul lui Sturridge, din minutul 35, însă FC Sevilla a revenit şi a marcat de trei ori prin Gameiro '46 si Coke '64 şi '70. FC Sevilla a mai castigat Liga Europa in 2006, 2007, 2014 si 2015. Liverpool a castigat Liga Europa in 1973, 1976 si 2001. Din 2001, echipa engleza nu a mai ajuns in finala Ligii Europa.

Liverpool: Mignolet - Clyne, Toure (Benteke '82), Lovren, Moreno - Milner, Can - Lallana (Allen '73), Firmino (Origi '69), Coutinho - Sturridge. Antrenor: Jurgen Klopp.

FC Sevilla: Soria - Mariano, Rami (Kolodziejczak '77), Carriço, Escudero - Krychowiak, N'zonzi - Coke, Banega (Cristoforo '90+3), Vitolo - Gameiro (Iborra '89). Antrenor: Unai Emery.