EURO 2016, finalul Grupelor C şi D: Nemţii şi-au făcut treaba; Spania pierde cu Croaţia şi joacă cu Italia în optimi!

Grupa C:

Irlanda de Nord - Germania 0-1 (M. Gomez 29)

Panzerele şi-au făcut treaba şi au obtinut punctele necesare pentru a câştiga grupa. Joc dominat de nemţi, care au marcat un singur gol, venit după o jumătate de oră, atunci când după o fază rapidă. Muller are inspiraţia de a întoarce mingea la Gomez, atacantul şutează, balonul e deviat, dar îl depăşeşte pe McGovern.

Ucraina - Polonia 0-1 (Blaszczykowski 54)

În cealaltă dispută a grupei Polonia a sperat la o minune din partea nord-irlandezilor. Care nu a mai venit. Aşa că polonezii s-au mulţumit cu locul 2, după un succes scurt cu ccea mai slabă echiă a grupei, şi care nu a marcat nici un gol la acest turneu final. Unica reuşită a venit după pauză, când Kuba a primit o minge bună de la Milik, a şutat la colţul lung şi l-a învins pe Pyatov.

Germania a câştigat grupa, Polonia a terminat pe doi şi va întâlni Elveţia în optimile de finală, iar Irlanda de Nord va sta cu emoţii pentru calificarea în optimi.

CLASAMENT
1 Germania 7 puncte (3-0)
2 Polonia 7 puncte (2-0)
3 Irlanda N. 3 puncte (2-2)
4 Ucraina 0 puncte (0-5)
.........................................

Grupa D:

Cehia - Turcia 0-2 (B. Yilmaz 10, Tufan 65)

Turcii nu au strălucit deloc până la acest ultim meci, dar şi-au luat pnctele când trebuia, şi au şanse pentru optimi. După doar 10 minute de la start Emre Mor centrează perfect din banda dreaptă, Burak Yilmaz apare la colţul scurt şi reia imparabil pentru Cech. Cehiis e aruncă în atac, însă tot adversarii sunt cei care înscriu. Mingea ajunge din lovitură liberă la Topal, acesta o întoarce la Tufan şi şutul acestuia pune capăt disputei. Victorie importantă pentru Turcia care aşteaptă finalul tuturor grupelor pentru a-şi face calculele.

Croaţia - Spania 2-1 (Kalinic 45, Perisic 87 / Morata 7)

Croaţii au dovedit că au una din trupele puternice la acest EURO. Au învins Furia Roja fără Modric sau Mandzukic, şi au trimis spaniolii pe o parte de tablou infernală. Spaniolii au deschis scorul repede: Silva dă o pasă sclipitoare pentru Fabregas, Cesc trimite în faţa porţii, iar Morata împinge balonul în poartă. Până la pauză croaţii reacţionează: Perisic face o faţă superbă în flancul stâng, îl ridiculizează pe Juanfran şi centrează excelent în careul mic. Kalinic scapă de marcajul lui Ramos, reia superb cu călcâiul şi restabileşte egalitatea cu un minut înaintea pauzei. Apoi Ramos ratează un penalty, şi totul se dă peste cap. Kalinic scapă pe contraatac, pasează la Perisic, mijlocaşul şutează la colţul scurt, De Gea adoarme şi scorul devine 2-1!

Spania termină grupa pe locul al doilea şi va juca cu Italia în optimi, Turcia speră la calificarea de pe locul al treilea, Cehia merge acasă.