EURO 2016, final în Grupa E şi Grupa F: Maghiarii au stricat calculele; Ibrahimovic renunţă la "galben"

Grupa E

Suedia - Belgia 0-1 (Nainggolan 85)

Final de carieră la Naţională pentru Zlstsn Ibrahimovic. Suedezii aveau nevoie de victorie pentru a merge mai departe, dar Belgia a demonstrat că are calitate. Zlatan a avut şansa lui în acest meci, dar a irosit-o cu seninătatea unui jucător de geniu. Belgienii au replicat, însă tabela a rămas neschimbată până cu 5 minute înainte de final, atunci când Nainggolan încheie cu gol cariera lui Ibracadabra în gaben. Belgienii continuă aventura la EURO, rămânând o formaţie bine cotată de specialişti.

Suedia: Isaksson - Johansson, Lindelof, Granqvist, Olsson - Ekdal, Kallstrom, Larsson (Gurmaz 70), Forsberg (Zengin 83) - Berg (Guidetti 63), Ibrahimovic

Belgia: Courtois - Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Witsel, Nainggolan - De Bruyne, Carrasco (Mertens 71), Hazard - R. Lukaku (Benteke 87)
.......................................................................

Italia - Irlanda 0-1 (Brady 85)

Cu Ovidiu Haţegan la centru, Irlanda a dat lovitura când puţini se aşteptau, şi a făcut pasul spre optimi. Murphy a pus la grea încercare defensiva italiană, apoi Bernadeschi l-a bruscat în careu pe McClean, însă arbitrul arădean a evitat să acorde penalty, fiind acoperit de regulament. Fără gol primit, Inigne loveşte bara irlandeză. Şi, când puţini se aşteptau, Brady îi ia faţa lui Sirigu şi înscrie, după ce Hoolahan ratase uluitor cu un minut înainte. Final de joc cu Irlanda în optimi.

Italia: Sirigu - Bonucci, Barzagli, Ogbonna - Bernardeschi (Darmian 60), Sturaro, Motta, Florenzi, De Sciglio (El Shaarawy 82) - Zaza, Immobile (Insigne 74)

Irlanda: Randolph - Coleman, Duffy, Keogh, Ward - Hendrick, McClean, McCarthy (Hoolahan 77), Brady - Murphy (McGeady 70) - Long (Quinn 90)

Clasamentul Grupei E:

1 Italia 6 puncte
2 Belgia 6 puncte
3 Irlanda 4 puncte
4 Suedia 1 punct
...........................................................................

GRUPA F

Islanda - Austria 2-1 (Bodvarsson 19, Traustason 90+4 / Schopf 60)

Nu degeaba i-au lăsat nordicii pe olandezi acasă. Islandezii au reuşit să iasă cu bine şi din Grupa F, ba mai mult, chiar pe locul secund. După ce austriecii au irosit o mare ocazie de gol, Bodvarsson primeşte o minge în careu şi-l învinge pe Almer cu un şut din apropiere, iar nordicii deschid scorul. Dragovic are şansa egalării, dar iroseşte penalty-ul! Şi totuşi, după o oră de joc austriecii fac 1-1 prin Schopf. Meciul se îndrepta spre o remiză care nu mulţumea pe nimeni. În ultimul minut al prelungirilor, Bjarmason şi Traustason, jucătorii introduşi în teren pe final, creează faza decisivă, primul centrează, iar al doilea marchează cu tot cu opoziţia lui Almer. Islanda termină grupa pe 2, trimiţând Portugalia în "gura lupului".

Islanda: Halldorsson - Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson, A. Skulason - Gudmundsson (Ingason 87), A. Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Bodvarsson (E. Bjarnason 71), Sigthorsson (Traustason 80)

Austria: Almer - Dragovic, Prodl (Schopf 46), Hinteregger, Fuchs - Ilsanker (Janko 46), Baumgartlinger - Arnautovic, Alaba, Klein - Sabitzer (Jantzscher 78)
...............................................................................

Ungaria - Portugalia 3-3 (Gera 19, Dzsudzsak 47, 55 / Nani 42, Ronaldo 50, 62)

Ungurii ştiu să facă şi spectacol. Reveniţi la un turnu final după o pauză lungă, maghiarii câştigă Grupa F. Şi nu oricum, în ovaţiile fanilor şi nu numai. Cu Portugalia orice rezultat, în afara eşecului era bun pentru Ungaria. Şi la 19 minute de la start Zoltan Gera prinde o bombă de la 25 de metri şi marchează. Final lusitan de repriză:  Ronaldo pasează pe culoar pentru Nani, iar fostul atacant de la United trage din prima, la colţul scurt, şi-l învinge pe Kiraly. Maghiarii nu cedează, iar Dzsudzsak bate o lovitură liberă, mingea e deviată de Andre Gomes şi-l păcăleşte pe Rui Patricio, 2-1! Portughezii dau replica imediat, Joao Mario centrează din dreapta, Ronaldo reia cu căllcâiul şi înscrie un gol de senzaţie, 2-2. Dar Ungaria e pe val: Dzsudzsak bate slab o lovitură liberă, mingea revine la el, şutează din nou, balonul e deviat de Nani şi scorul devine 3-2! Totuşi, ultimul cuvând îl are vedeta Portugaliei: Joao Mario centrează, Ronaldo se înalţă de lângă un fundaş advers şi-l învinge fără probleme pe Kiraly!. Până la final ungurii ţin inteligent de minge, şi Portugalia se califică în optimi după prestaţii sub aşteptări în grupă.

Ungaria: G. Kiraly - A. Lang, Juhasz, Guzmics, Korhut - Gera (Bese 46), Pinter - Dzsudzsak, Elek, Lovrencsics (Stieber 83) - Szalai (Nemeth 70)

Portugalia: Rui Patricio - Vieirinha, Pepe, R. Carvalho, Eliseu - J. Mario, W. Carvalho, J. Moutinho  (R. Sanches 46) - A. Gomes, C. Ronaldo, Nani (Danilo 81)