EURO 2016, ziua a II-a a optimilor: Francezii au tremurat, nemţii şi belgienii au excelat

Franţa - Irlanda 2-1 (Griezmann 58, 61 / Brady pen. 3)

După jocurile mai puţin reuşite în grpă, francezii au tremurat şi în optimi. Dar au izbândit. Chiar dacă au laut gol în minutul 2, după o eroare semnificativă a lui Pogba, care a făcut fault în propriul careu. Apoi irnalndezii s-au retras în apărare, "cocoşii" au început să preseze, şi, în repriza secundă, în doar 2 minute au întors rezultatul. Mai întâi Sagna centrează din dreapta, Griezmann, cel mai scund jucător de pe teren, e lăsat liber, atacantul lui PSG reia cu capul şi Randolph rămâne fără reacţie, 1-1. Apoi Pasă lungă spre Giroud, atacantul lui Arsenal deviază dintre doi fundaşi adverşi, îl lasă pe Griezmann singur cu portarul şi atacantul lui Atletico nu iartă. Mai mult Duffy vede roşu din postură de ultim apărător, şi totul se destramă pentru verzi. Final de joc cu Franţa în sferturi, dar trupa lui Deschamps nu străluceşte.

Franţa: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kante (Coman 46, Sissoko 90+3), Matuidi - Griezmann, Giroud (Gignac 73), Payet

Irlanda: Randolph - Coleman, Keogh,   Duffy, Ward - Brady, McCarthy (Hoolahan 72), Hendrick, McClean (O'Shea 69) - Long, Murphy (Walters 65)
..................................................................

Germania - Slovacia 3-0 (Boateng 8, Gomez 43, Draxler 63)

Panzerele au obţinut un succes clar, punând capăt disputei încă din prima repriză.  Boateng deschide scorul cu un şut de la circa 20 de metri, din prima cu dreptul, în urma unui corner pe care slovacii nu l-au respins suficient de departe. Apoi Ozil ratează un penalty! Dar şi Neuer are un pic d elucru, la lovitua de cap a lui Kuco. Simplu foc de paie, pentru că ario Gomez finalizează simplu, de la marginea careului de 6 metri, o pasă excelentă venită de pe stânga, de la Draxler. Iar ca totul să fie clar, Draxler reia frumos, din voleu, o minge de la marginea careului mic, pentru un 3-0 sec şi meritat.

Germania: Neuer - Kimmich, Boateng (Howedes 72), Hummels, Hector - Kroos, Khedira (Schweinsteiger 76) - Muller, Ozil, Draxler (Podolski 72) - M. Gomez

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Gyomber (Salata 84) - Kuca, Hrosovsky, Skriniar, Hamsik, Weiss (Gregus 46) - Duris (Sestak 63)
......................................................................

Ungaria - Belgia 0-4 (Alderweireld 10, Batshuayi 78, Hazard 80, Carrasco 90+1)

Ungurii au surprins plăcut în grupe, şi chiar au părut că fac faţă unui adversar de calibru. Dar au căzut într-un final de coşmar pentru ei. După numai 10 minute  De Bruyne execută o lovitură liberă, ungurii îi scapă din marcaj pe Lukaku şi Alderweireld, iar fundaşul lui Tottenham înscrie cu o lovitură de cap care nu-i dă nicio şansă lui Kiraly. Belgienii lovesc bara, maghiarii contează doar pe contre, şi acelea puţine. Pinter îl pune la treabă pe Courtois, dar belgienii pun presiune. Iar Hazard face o fază genială, centrează în faţa porţii, de unde Batshuayi, introdus pe teren în urmă cu un minut, face 2-0! Imediat după, De Bruyne pasează pentru Hazard, vedeta lui Chelsea scoate din joc trei adversari, trage de la marginea careului şi este 3-0. Prelungirile aduc golul 4: Carrasco scapă şi el pe contraatac, şutează la colţul scurt şi desăvârşeşte prestaţia fabuloasă a Belgiei. Echipă care ajunge în sferturi, din postura de favorită certă.

Ungaria: Király - Lang, Juhász, Guzmics, Kádár - Gera (Elek 46) - Lovrencsics, Pinter (Nikolics 75), Nagy, Dzsudzsák - Szalai

Belgia: Courtois - Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Witsel, Nainggolan - De Bruyne, Mertens (Carrasco 70), Hazard (Fellaini 81)  - Lukaku (Batshuayi 76)