Tineri arădeni excepționali: fosta gimnastă Alenia Biringer a fost premiată de primar

Alenia Anamaria Biringer, gimnastă, campioană națională și câștigătoare a Cupei României în 2017 a fost premiată astăzi de către primarului Aradului, Călin Bibarț pentru rezultatele remarcabile obținute de-a lungul carierei sale.

Alenia a cucerit peste 200 de medalii şi 50 trofee în cadrul competițiilor naționale şi mondiale de gimnastică. De asemenea, a făcut parte din lotul național de gimnastică, concurând la Campionatul European de la Baku şi Moscova.

Alenia Biringer s-a retras din activitate la 18 ani, urmând să devină antrenoare, alături de cea care a format-o, Daniela Chiriac.

Alenia este elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național „Preparandia - Dimitrie Țichindeal” şi îşi doreşte să urmeze cursurile Universității Bucureşti, în cadrul Facultății de Filologie.