Vremea Romania, Arad -6°C

Stiri Arad

Ștrandul Neptun, în atenția consilierilor locali municipali

Discuții în CLM azi, vizavi de un proiect de hotărâre privind bugetul Recons, în administrarea căruia se află Ștrandul Neptun. 

Ștrandul Neptun, în atenția consilierilor locali municipali
Comentează

Consilierul local din partea AUR, Leontin Aslău, a spun azi în plen că „bugetul pentru ștrand este zero, nu înțeleg de ce”.

Primarul Călin Bibarț a răspuns că, de fapt, „La capitolul investiții nu s-au alocat bani. Când nu se face nicio investiție nouă nu înseamnă că nu se lucrează nimic. Investiție este de exemplu când construiești o clădire nouă”. 

Viceprimarul Lazăr Faur a luat cuvântul: „În acest an, vom declanșa prima procedură de deschidere a căii pentru investiții pentru ștrand, acel plan urbanistic zonal de care avem nevoie. Anul acesta vom avea un foraj de apă termală de mare adâncime, iar cheltuielile pe care le realizăm anul acesta constau în lucrări serioase la bazine, rezultatele se văd deja. Este vorba de revopsiri, reparații la toate bazinele pe care le avem pe ștrand, vom repara cu pavaj calea principală, s-a decorat cu flori, o mică fântână în cascadă și tot spre înfrumusețare, o ghirlandă de beculețe cum mai sunt prin oraș. Încercăm să facem pas cu pas niște lucrări și identificarea locurilor pentru terase, sperăm să vină comercianți. Centrul Cultural Județean dorește să mute Teatru de Vară. Am convenit ca în fiecare weekend să avem animație acolo, muzică, concursuri, premii, Zumba, Spumă Party, iar seara pe scena de care vorbeam să avem vinerea concerte cu artiști din Arad. Iar duminica ne-am dori să facem o proiecție de film, pentru ca lumea să rămână și seara pe ștrand”. 

Consilierul Leontin Aslău a răspuns: „Vizavi de cheltuielile curente, o minimă investiție ar fi să cumpărăm un număr de șezlonguri și această investiție s-ar amortiza ușor. 

Lazăr Faur a spus: „Aveți dreptate, am cerut să se facă un inventar al șezlongurilor și dorim să luăm șezlonguri mai confortabile”.

Primarul Călin Bibarț a spus: „Încercăm să ridicăm strandardul ștrandului să fie cât mai decent și să vină cât mai multă lume. În paralel lucrăm la planul urbanistic zonal timp în care poate reușim să găsim finanțare, să se deschidă o axă pe așa ceva, cu bani europeni sau un investitor privat care să facă investiții pe această temă. 

Proiectul a fost votat în unanimitate, iar doi consilieri nu au participat la vot. 


Scrie un comentariu

trimite