Simona Halep s-a calificat în turul al III -lea la Australian Open după victoria în trei seturi asupra jucătoarei americane, Sofia Kenin,

Simona, cu 7 ani mai în vârstă decât americanca Sofia Kenin, a  terminat învingătoare primul set cu 6-3, după care , a fost rândul americancei să câștige cel de-al doilea set la tie break cu 7-6. În setul decisiv, mult mai proaspătă și lucidă jucătoarea numarul 1 mondial, Simona Halep, s-a impus cu 6-4.

Simona Halep s-a calificat  în turul al III -lea la Australian Open după victoria în trei seturi asupra jucătoarei americane, Sofia Kenin,

În turul al III-lea , Simona va întâlni o jucătoare mult mai experimentată. Este vorba de Venus Williams, ocupanta locului al 36-lea WTA.

Venus a trecut în turul doi tot în trei seturi, 6-3,4-6 , 6-0 de Alizet Cornet. Meciul dintre Simona Halep și Venus Williamns se va disputa sâmbătă dimineața, dar încă organizatorii nu au anunțat ora startului.

”A fost un meci grozav, un meci foarte greu. Spatele meu e puternic și rezistă. Nu am probleme. Picioarele sunt amorțite, dar e normal. Vin după o perioadă mare de pauză. Sofia Kenin e o jucătoare bună. Nu s-a predat niciodată. A trebuit să fac și eu același lucru. Și azi am vorbit cam mult în timpul meciului, dar e bine că am câștigat.”, a declarat Simona după partida de astăzi