Nicușor Dan este noul președinte al României; intrați AICI pentru a vedea cum au votat arădenii
Românii care s-au prezentat la urne, și vorbim despre o prezență masivă (11.641.866 de persoane, adică 64,72 % din totalul cetățenilor cu drept de vot) și-au spus cuvântul: Nicușor Dan este noul președinte al României.

Autoritatea Electorală Permanentă a dat publicității rezultatele finale ale numărătorii a peste 99% din procesele verbale din țară și a peste 63% din procesele verbale din diaspora și Nicușor Dan nu mai are cum să piardă în fața lui George Simion.
„Este sarcina noastră, a tuturor, să luptăm pentru o singură Românie, nu pentru două Românii. Trăim în momentul ăsta un moment de speranță. Vă rog însă să aveți răbdare pentru perioada care vine. O să urmeze o perioadă dificilă, necesară pentru a echilibra economic această economie, pentru a pune bazele unei societăți sănătoase. Vă rog să aveți speranță și răbdare”, a declarat Nicușor Dan după aflarea rezultatelor primelor exit-poll-uri.
Președintele ales le-a mai transmis românilor că va face tot ceea ce ține de el ca Statul Român să își slujească în sfârșit cetățenii.
„Vreau să vă asigur pe toți, și pe cei care ați votat și pe cei care nu m-ați votat, și pe românii din România, și pe românii din diaspora, și pe românii din Basarabia și din jurul teritoriului național, că voi face tot ce ține de mine ca Statul Român, în sfârșit, să slujească cetățenii acestei țări. Să ne bucurăm cu toții de țara asta și de mâine, toți împreună, să începem reconstrucția României”, a mai declarat noul președinte.
Nicușor Dan a mai declarat la Antena 3 că își dorește ca Ilie Bolojan să fie șeful noului Guvern, dar nu poate să promită că acest lucru se va întâmpla. De asemenea, Dan susține că îi respectă pe cei care l-au votat pe contracandidatul său, transmițând un mesaj de unitate.
În încheiere nu putem să nu remarcăm că majoritatea celor care s-au prezentat la urne au votat pentru un candidat care și-l dorește premier pe Ilie Bolojan, în detrimentul unui candidat care clama că-l va numi în fruntea Guvernului pe fostul candidat Călin Georgescu, cel din cauza căruia au fost anulate alegerile de anul trecut.
Intrați AICI pentru a vedea cum au votat arădenii și AICI pentru a vedea cum au votat restul românilor
Sursa foto: Facebook Nicușor Dan