„Repere în halat alb”: recunoștință pentru 25 de medici arădeni (FOTO)
Medici care au devenit repere, nu doar profesioniști, acesta a fost mesajul evenimentului organizat aseară de deputatul Geanina Pistru-Popa, alături de prof. univ. dr. habil. Coralia Adina Cotoraci, rectorul Universității de Vest „Vasile Goldiș” și medicul specialist ATI Maria Daniela Moț, cu prilejul Zilei Mondiale a Sănătății. A fost o seară în care Aradul și-a privit medicii cu recunoștință.
Potrivit deputatului liberal, „Repere în halat alb - Mâini care au vindecat generații”, nu a fost doar o ceremonie, ci o adevărată lecție despre sensul vieții și despre oamenii care fac diferența, zi de zi.
„Acest eveniment nu a însemnat doar recunoaștere, ci o întoarcere la esență: la ceea ce rămâne cu adevărat în urma unui om.
Dincolo de ani, funcții sau titluri, rămân oamenii pe care i-ai atins. Viețile pe care le-ai salvat. Speranțele pe care le-ai aprins.
Aseară am revăzut medici arădeni de o valoare extraordinară. Oameni care au scris istorie în tăcere. Care au vindecat cu știință, dar și cu suflet. Unii cu o dăruire fără margini. Alții cu un curaj tăcut.
Unii cu o simplitate dezarmantă. Alții cu o naturalețe care inspiră. Mi-am dat seama încă o dată: nu alegi medicina… medicina te alege pe tine. Este un dar. Un har pe care Dumnezeu îl așază în mâinile unor oameni speciali”, susține Geanina Pistru-Popa.
„Repere în halat alb – Mâini care au vindecat generații” s‑a transformat dintr-o ceremonie într-o lecție de umanitate, o reamintire a faptului că adevărata moștenire a unui medic nu stă în titluri, ci în viețile pe care le schimbă.
„Aseară, 25 de astfel de oameni au primit un simbol: două mâini. Un gest simplu… dar care spune totul, despre cât au oferit. Despre câte generații au salvat. Despre cât au inspirat. Aradul vă mulțumește, vă prețuiește, vă respectă și are nevoie, în continuare, de repere ca dumneavoastră”, a încheiat Geanina Pistru-Popa.
Sursa foto: Facebook Geanina Pistru
























