Primul loc trage cu ochiul: FC Bihor - UTA 0-4

UTA e în plin fuleu de 4 runde. Alb-roşii au obţinut azi încă un succes, unul clar, pe terenul Bihorului.

Neaşteptat gazdele au forţat în start tecând pe lângă gol în minutul 5, şi în plus solicitând 2 lovituri de pedeapsă, neacordate însă. Pe acest fond, în minutul 20 Burlă transofrmă o lovitură liberă direct în vinclul porţii bihorene. Arădenii gestionează inteligent avantajul, şi, mai mult, în minutul 36 Burlă centrează din corner la bara a doua, Botiș centrează la prima bară de unde Curtuiuș reia simplu cu capul în poartă din patru metri, 0-2.

După pază dominarea gazdelor se intensifică, însă în câteva rânduri Miron este la post. Şi dacă orădenii se joacă cu ocaziile, UTA loveşte. În minutul 74 Strătilă centrează de pe partea dreaptă, Man reia frumos cu capul, cu boltă peste portarul advers, mingea intră direct în plasă. Tabela se închide în minutul 81, Vlad a scăpat singur spre poarta gazdelor, a tras de la 16 metri, tânărul portar orădean a respins în lateral, de unde Curtuiuș a împins mingea în poartă de la opt metri. Victorie mare a UTA-ei care este la 2 puncte de poziţia d elider al clasamentului.

UTA: Miron – Polgar, Botiș, Manea, Burlă – Strătilă (Vlad), Chindriș, Jorza, Hlistei (Copil) – Szekely (Man), Curtuiuș.