Percheziți cu surprize: cinci bărbați suspectați că ar fi furat cabluri de cupru au fost prinși că au sustras și sute de litri de motorină
Polițiștii Secției 7 Rurală Lipova au fost sesizați, pe 20 octombrie, că din punctul de lucru al unei societăți comerciale din Ghioroc, persoane necunoscute au sustras cabluri de cupru, provocând un prejudiciu estimat la 93.000 de lei.
În urma investigațiilor minuțioase, desfășurate sub coordonarea procurorului de caz, la data de 4 decembrie a.c. au fost puse în executare trei mandate de percheziție domiciliară. Descinderile au vizat locuințele unor persoane suspecte din Păuliș, Ghioroc și județul Alba, fiind identificați cinci bărbați, cu vârste între 22 și 49 de ani.
Cercetările au scos la iveală că, în noaptea de 23/24 noiembrie a.c., aceiași bănuiți ar fi sustras aproximativ 600 de litri de motorină din rezervoarele a două autocamioane parcate în Lipova.
Pe baza probatoriului administrat, cei cinci bărbați au fost reținuți pentru 24 de ore, urmând ca cercetările să fie continuate sub supravegherea procurorului de caz, într-un dosar penal întocmit pentru furt calificat.
Sursa foto: Captură video IPJ Arad




















