La limita suportabilului: CSU Alba Iulia - FCC ICIM Arad 86-88 (20-11, 18-28, 21-22, 27-27)

O victorie cât un play-off a obţinut azi FCC ICIM Arad. La Alba Iulia arădencele au început prea cu frâna trasă, permiţând gazdelor să ia un avans de 9 puncte după primul sfert. A urmat însă restartul, şi 10 minute cu avantaj pe tabelă la jumătatea disputei. De aici a început jocul nervilor. Pentru ambele formaţii victoria era nu necesară, ci chiar capitală într-un sezon dominat de echilibru. După sfertul 3 arădencele mai puneau un punct pe tabelă. Dar în baschet...Şi vine un sfert final în care s-a jucat cu garda jos, cu apărările vraişte, cu atacul la mare căutare şi uneori disperare, şi cu FCC ICIM reuşind să-şi păstreze acel minim avans luat un pic mai devreme. Un final de-a dreptul dramatic, cu gazdele egalând când mai erau 5 secunde de joc, şi cu Poole providenţială în ultimul sfert al ultimei secunde! De altfel americancele au fost la putere azi, Poole şi Wingate fiind principale marcatoare, dar trebuie amintite şi celelalte fete care şi-au adus contribuţia la succes: Hadzovic, Tavic, Ferenczi, Nagy, Mercea şi Ciotir

O victorie cu garda jos, dar din nou una colectivă. Mai e un meci de jucat, cu Tg.Mureş în Polivalentă, şi dacă FCC ICIM obţine victoria, cu oarece rezultate indirecte favorabile putem porni faza a doua a sezonului pe o poziţie nesperată după disputarea primelor 6 runde ale stagiunii.

FCC ICIM Arad: Wingate 30, Poole 21, Ferenczi 13, Tavic 10, Nagy 7, Hazdovic 7