JO 2020 România, eliminată în sferturile de finală la tenis de masă. Tricolorele ratează şansa unei medalii

Echipa României a fost eliminată de reprezentantele Hong Kongului în sferturile de finală ale turneului feminin de tenis de masă de la Tokyo.

JO 2020. Echipa României a fost eliminată în sferturile de finală de echipa Hong Kongului, după ce Daniela Dodean a pierdut al 4-lea meci, 0-3 cu Kem Hoi Doo. Primele două seturi au fost câștigate de asiatică, 11-3 și 11-2, dar meciul 3 a fost intens disputat. Dodean a ratat 4 mingi de set înainte de a fi învinsă, 12-14.

„Tricolorele” ocupă, astfel, locul 5 la Tokyo.

Hong Kong va înfrunta învingătoarea dintre Taiwan şi Japonia pentru calificarea în finală.

MECIUL 3: Echipa României pierde și al treilea meci din sfertul de finală cu Hong Kong. Eliza Samara este învinsă de Ching Ho Lee, scor 0-3 (9-11, 8-11, 10-12). Duelul a fost tranșat de sportiva din Hong Kong în 30 de minute.

MECIUL 2: România a pierdut al doilea meci din sfertul de finală cu Hong Kong. Bernadette Szocs a fost învinsă fără drept de apel de Kem Hoi Doo, scor 0-3 (5-11, 5-11, 6-11), după doar 23 de minute de joc. Urmează duelul Eliza Samara – Ching Ho Lee.

MECIUL 1: Victoria a venit in extremis, după ce sportivele din România au salvat 3 mingi de meci! Soo Wai și Ho Lee au fost învinse cu 13-11 în ultimul act, după 50 de minute de joc.

Sursa: realitatea.net