EURO 2016, ziua a 9-a: Pragmatism italian; spectacol iberic

Italia - Suedia 1-0 (Eder 88)

Devine o obişnuinţă la acest EURO ca victoriile să vină ori pe final de meci, ori în prleungiri. Italia şi-a asigurat calificarea în optimi după al doilea succes consecutiv în grupă. Cu prodenţă în defensvă italienii au omorât meciul, lăsându-i pe suedezi să construiască în gol. Ca şi cu Islanda, Ibrahimovic e neputincios. Mai mult, Parolo loveşte bara, anticipând ce avea să se întâmple. Cu 2 minute înainte de final, după o pasă a lui Zaza, cu capul, o incursiune superbă a lui Eder şi o finalizare sigură, cu dreptul la colţul lung. Final cu Suedia în mare pericol, iar Ibrahimovic nu a tras încă nici un şut pe poarta adversă după două jocuri.

Italia: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Florenzi (Sturaro 85), Parolo, De Rossi (Thiago Motta 74), Giaccherini, Candreva - Eder, Pelle (Zaza 60)

Suedia: Isaksson - Johansson, Lindelof, Granqvist, Olsson - Larsson, Ekdal (Lewicki 79), Kallstrom, Forsberg (Durmaz 79) - Guidetii (Berg 85), Ibrahimovic

.............................................................................

Cehia - Croaţia 2-2 (Skoda 76, Necid 90+4 / Perisic 37, Rakitic 59)

Pentru croaţi 3 puncte însemnau calificarea mai departe. Şi au început tare, mijlocul lor funcţionând la cote mari. După o jumătate de oră Rakitic intră în careu, fentează un adversar, dar Cech respinge! Imediat, Perisic face acelaşi lucru, şutează la colţul lung, fără şanse pentru Cech, şi deschide scorul! Fără şut pe poartă timp de o oră cehii mai cedează o dată:  Hubnik pierde o minge în propria jumătate, Brozovic îl lasă singur cu portarul pe Rakitic, iar starul de la Barcelona nu ratează cu o scăriţă de efect, 0-2. Mandzukic ratează golul 3, şi imediat cehii lovesc: Rosicky centrează perfect din dreapta, Skoda, intrat pe teren în minutul 67 în locul lui Lafata reia cu capul din mijlocul careului de 16 metri şi reduce din diferenţă, 1-2. Fanii coraţi îşi dau în petic, cauzând întreruperea meciului. O gură de aer pentru cehi, care reuşesc o egalare neseperată: Vida pune mâna pe minge în careu, Clattenburg dictează penalty şi Necid transformă cu un şut violent sub bară. 2-2, după ce Croaţia a controlat tot meciul! Se termină egal, şi Cehia mai speră.

Cehia: Cech - Kaderabek, Hubnik, Sivok, Limbersky - Plasil (Necid 86), Rosicky - Krejci, Skalak (Sural 67), Darida - Lafata (Skoda 67)

Croaţia: Subasic - Srna, Strinic (Vrsaljko 90+8), Corluka, Vida - Badelj, Modric (Kovacic 62), Brozovic, Rakitic (Schildenfield 90+6), Perisic - Mandzukic

...............................................................................

Spania - Turcia 3-0 (Morata 35, 48, Nolito 37)

După ce la debut a suferit, Spania  a dat o lecţie de fotbal unor turci ieşiţi din formă. Ibericii şi-au dominat adversarul şi au deschis scorul prin Morata, atacantul lui Juventus reuşeşte să pună bine capul la centrarea lui Nolito. Acelaşi Nolito înscrie şi el, la doar două minute după Morata, dintr-o pasă în adâncime a lui Fabregas. Socurl final vine imediat după pauză: o fază finalizată de Morata, dar la care au mai participat magistral Iniesta şi Jordi Alba. Spania e în optimi, tucilor rămânându-le doar o mică speranţă dacă bat Cehia.

Spania: De Gea - Juanfran, Pique, S. Ramos, J. Alba (Azpiliqueta 81) - Fabregas (Koke 71), Busquets, Iniesta - D. Silva (Bruno Soriano 64), Morata, Nolito

Turcia: Babacan - Gonul, Topal, Balta, Erkin - Tufan, Selcuk (Malli 70), Ozyakup (Şahan 62) - Calhanoglu (Sahin 46), Burak Yilmaz, A. Turan

................................................................................