Etapa a treia a fazei județene din turul Campionatului de juniori C- Elite la fotbal

Ieri pe stadionul Motorul din Aradul Nou s-au disputat două meciuri din etapa a treia a turului Campionatului Național ( faza județeană) a juniorilor C , la fotbal.

Începând de la ora 15,30, pe teren au intrat echipele ACS Atletico Arad și ACS ACB Ineu. Cu o medie de vârstă puțin mai ridicată, echipa arădeană, pregătită de Adrian Petruț și Viorel Erdei, s-a impus cu categoricul scor de 18 -1.

Golurile au fost înscrise de : Darius Felea ( 5), Raul Stanciu ( 5), Adrian Dragoș (2), Lucas Câmpan ( 2) Robert Roșu ( 1) , Mario Salba ( 1), Darius Burcă (1)și Alessio Calotă (1) pentru ACS Atletico, iar pentru echipa oaspete din Ineu, pregătită de Teodor Mihuț , a înscris Lucian Gal.

Echipele:

ACS Atletico Arad 2007: Rusu, Șiclovan, Pop, Paștină, Groza, Rusu, Câmpan, Salba, Felea, Dragoș, Stanciu, Burcă, Calotă, Neagu, Tăutan, Crainic

ACS ACB Ineu: Bătrâna , Meseșan , Farago, Mercea, Trânc , Ardelean, Pop, Hanis, Miculaiciuc, Ioniac, Gal, Vidican, Budean, Faur, Guti, Melciug, Hîrje.

A urmat un al doilea meci, pe același teren sintetic , dintre AFC UTA Arad 2008 și ACS Progresul Pecica. Un meci frumos, destul de echilibrat, meci în finalul căruia, elevii lui Sandu Gaica și Radu Mărginean , adică cei de la UTA , s-au impus cu scorul de 4-1. Surprinzător , cei care au deschis scorul au fost jucătorii lui Alexandru Szep, prin Lucas Pelle, pecicanii profitând în minutul 3 de o eroare a portarului arădean Felix Pop. Până la pauză UTA reușește să egaleze prin Denis Taroi. De fapt trioul de înaintași al UTA-ei alcătuit din Denis Taroi, Deyan Leș și George Păduraru au creat faze frumoase , mai ales în repriza a doua, Deyan Leș ajungând de trei ori în poziție de singur cu portarul, însă apărătorul buturilor pecicane a salvat de fiecare dată. N-a mai putut să o facă în minutele 38, 45 și 50 când Taroi și David Cismas au stabilit victoria finală a arădenilor cu 4-1.

Echipele: AFC UTA 2008 Arad: Pop, Berar, Ancateu, Ene, Dolga, Păduraru , Șuscă, Hodoșan, Taroi, Corchiș, Leș, Rad, Glevan, Tole, Bolsc, Dronca, Cismaș, Donca.

Ambele meciuri au fost arbitrate de trioul: Daniel Tal, Pavel Vesa și Patricia Pantea.

În al treilea meci al zilei, la Sânleani, AFC UTA 2007 pregătită de Costel Bogoșel și Alexandru Țamboi , a învins echipa gazdă ACS Viitorul Arad 1 cu 9-0 ( 5-0 la pauză)