Eşec cu probleme de arbitraj: BC Marburg - FCC ICIM Arad 73-69

Nici în meciul 2 de la Marburg FCC ICIM Arad nu a avut sorţi de izbândă. Un joc ceva mai dârz, cu probleme de arbitraj, şi cu 2 faulturi tehnice la banca Aradului. De atfel, nemuţumit de arbitraj, preşedintele Marcel Urban a solicitat echipei să se retragă de pe teren, declarând, conform bc-marburg.de: "Arbitrii se joacă cu noi, la revedere". Se întâmpla în minutul 32, la scorul de 64-60. După 2 minute de parlamentări echipa arădeană a revenit pe parchet, dar finalul a fost al gazdelor, care s-au impus cu 73-69 (20:14, 19:29, 23:14, 11:14). Să remarcăm faptul că, din nou Aradul a avut fluctuaţii în joc, fiind condus cu 17-9, după care a revenit la 22-28, pentru ca înainte de ultimul sfert să fie 62-57.

Pentru FCC ICIM au marcat: Wingate 19 puncte, Ferenczi 12, Nagy 12, Poole 10, Mercea 7, Tavic 6 şi Hadzovic 3. Echipa arădeană revine acasă şi pregăteşte meciul de sâmbătă, din campionat, cu Sirius Tg. Mureş.