Barajul, precedat de remiză: UTA - Chindia Târgovişte 2-2

Azi la Şiria UTA şi-a încheiat aventura stagională în liga secundă. Cu Chindia a fost un meci pregătitor barajului de promovare, un joc în care s-a simit un pic şi dezamgirea ultimului eşec. Cu o echipă inedită, mix între jucători de bază şi cei obişnuiţi mai puţin cu tricoul de tiular. Într-o ultimă repetiţie şi până la urmă încălzire pentru baraj, UTA a fost mai bună în prima parte, UTA a deschis scorul prin Adrian Petre în minutul 34. Bucuria a durat doar patru minute, Honciu egalând. Cu două minute înainte de pauză, Piccioni a fost faultat în careu de portarul târgoviştean, iar golgheterul Petre nu a iertat de la punctul cu var, stabilind scorul primelor 45 de minute, 2-1. Honciu avea să realizeze şi el “dubla” în minutul 57. “Roş-albii” au dominat jocul în ultima jumătate de oră, însă s-a terminat 2-2 şi UTA încheie sezonul pe locul 3. Să remarcăm că Adrian Petre a ajuns la cota 28 şi alături de Hadnagy, de la Sepsi, e pe locul 2 în clasamentul golgheterilor actualei ediţii de campionat, după Chipirliu (Juventus), care are 30 de goluri. Arădenii trebuie să aştepte până mâine seară, pentru a-şi afla adversara, după ce se va fi încheiat ultima etapă a play-out-ului Ligii 1.

UTA: Barna – Polgar, Adili (52 Chindriş), Copaci, Burlă – Strătilă (59 Vîlceanu), Tănase, Copil, Muntean – Petre, Piccioni (61 Curtuiuş).